Dubové

721 obyvateľov

5.0/5 rating 1 vote
Dubové

História obce

 

Prvá písomná zmienka je datovaná do roku 1262. Osada patrila zemanom z Pravna. Neskôr Nyárovcom, Révayovcom a ďalším bohatým rodinám. Prechádzala tadiaľto aj vedľajšia cesta z Ponitria, preto sa isté obdobie vyberalo v obci polovičné mýto. Podmienky na život boli veľmi ťažké, dedina bola dlhé roky odrezaná od sveta.

 

Obci sa nevyhli ani prírodné katastrofy – požiare a povodne. Najhoršia povodeň bola v roku 1984. V roku 1923 vypukol v obci požiar, pri ktorom zhorelo 86 domov. V minulosti bola obec známa chovom dobytka, ťažbou dreva, stolárskym cechom, hrnčiarstvom a olejkárstvom. Od roku 1793 tu fungoval pivovar.

 

Erb

 

Hovoriaci symbol vyjadruje prírodné prostredie a zamestnanie obyvateľstva obce podľa odtlačku pečatidla obce z roku 1793.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

V hornej časti obce sa nachádza zvonica z roku 1873. Celkový vzhľad obce dotvárajú staré murované domy s vysoko položeným vchodom na bočnej strane, stavebneprispôsobené mierne členitému terénu.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

Medzi významných rodákov patrí filmový režisér Andrej Lettrich a literárny kritik Michal Považan.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Z neďalekých kúpeľov Turčianske Teplice sem cez Diviacky háj vedie lesný chodník. V letných a jesenných mesiacoch, je táto oblasť známa výskytom veľkého množstva húb. Na tektonickom zlome, ktorý prechádza chotárom obce, sa medzi cestou a riekou Turiec nachádza minerálny prameň uhličitej kyselky. Dubové je známe rybníkmi vybudovanými v osemdesiatych rokoch 20. storočia, z ktorých sa ryby vyvážajú najmä do zahraničia.

 

Súčasnosť obce

 

V obci má deväťdesiatročnú tradíciu ochotnícke divadlo, populárne sú aj dychová hudba Dubovčianka, folklórny súbor Prameň, ženská spevácka skupina Radosť a hudobná skupina Štvrtá tretina. V obci pôsobí i Červený kríž Dubové, Hasičšký zbor a Poľovnícke združenie. V súčasnosti je Dubové zamerané na poľnohospodársku výrobu, sídli tu Poľnohospodárske družstvo „Turiec“ Dubové.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: http://www.dubove.sk/index.htm

Adresa

  • Názov: Dubové
  • Ulica: Dubové 50
  • PSČ: 038 23
  • Časť: Okres Turčianske Teplice

Kontakt

  • Tel.: +421434921053
  • Mobil: +421905520748
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa