Horná Štubňa

1632 obyvateľov

5.0/5 hodnotení (3 volieb)
Horná Štubňa

História obce

 

Prvá písomná zmienka o osade pochádza z roku 1390. Kolonizovalo ju nemecké obyvateľstvo. V minulosti patrila Kremnici a bola známa výrobou dreveného uhlia, drevorubačstvom a výrobou šindľov. Miestni obyvatelia pracovali aj v Kremnických baniach. Po II. svetovej vojne bola väčšia časť obyvateľov nemeckej národnosti vysťahovaná. Nový domov tu našli obyvatelia zo susedných dedín a repatrianti z Rumunska, Maďarska a Bulharska.

 

Erb

 

Erb predstavuje tradičné drevorubačstvo miestnych obyvateľov, znázornené pílou „štubniankou“.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Dominantou obce je rímskokatolícky Kostol sv. Anny z roku 1650. Vznikol na mieste staršej stavby a neskôr ho doplnili vežou. V parku pri kostole sú dva pamätníky postavené padlým v I. a II. svetovej vojne. Zachovali sa aj pôvodné drevené poschodové domy.

 

Pamätná izba obce, ktorá sa nachádza v priestoroch budovy obecného úradu ponúka ukážky historického nábytku, náradia, kuchynských pomôcok a iných exponátov doplnených dobovými fotografiami zo života obce. Vystavené sú aj drevené a kamenné plastiky, ktoré vznikli pod rukami súčasných ľudových umelcov a maľované obrazy, zachytávajúce obec, ako aj tradičný štubniansky kroj.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

Horná Štubňa je rodiskom herečky Emílie Vášáryovej.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Nad obcou sa výši 968 m vysoký vrch Špičiak (Ostrý vrch, Spitzenberg). Pozdĺž obce preteká potok Na vode, Mlynský náhon. Územie patrí do chráneného vtáčieho územia Veľká Fatra.

 

Súčasnosť obce

 

V kultúrnej oblasti obec reprezentuje na domácich festivaloch i stretnutiach rodákov v zahraničí krojovaná spevácka skupina karpatských Nemiek. V ostatných rokoch sa aktivizoval aj spolok Podkarpatských Nemcov. V obci pôsobí aj detský folklórny súbor Prvosienka. Horná Štubňa je dôležitým železničným uzlom, v ktorom trať z Vrútok odbočuje smerom na Banskú Bystricu a Prievidzu. Ako jedna z mála slovenských obcí má tri železničné stanice.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.hornastubna.sk

Adresa

  • Názov: Horná Štubňa
  • Ulica: Horná Štubňa 455
  • PSČ: 038 46
  • Časť: Okres Turčianske Teplice

Kontakt

  • Tel.: +421434927083
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa