Jasenovo

150 obyvateľov

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Jasenovo

História obce

 

Prvá písomná zmienka je z roku 1392 a od roku 1505 sa spomína už ako Jasenovo. Archeologické nálezy potvrdili existenciu sídliska lužickej kultúry. Počas veľkomoravského obdobia patrilo do dnešného Slovenského Pravna a od druhej polovice 13. storočia patrilo do majetku uhorských pánov. Miestni obyvatelia sa živili najmä prácou v lese a výrobou šindľov.

 

Cez Jasenovo prechádzala dôležitá cesta spájajúca Hornú Nitru s Turcom. V 16. storočí tadiaľ viedla poštová cesta (Magna Via) z Bratislavy do Košíc. V druhej polovici 15. storočia sa začalo nemecké osídľovanie, ťažilo sa tu menšie množstvo rudy najmä medi. V 18. storočí bolo Jasenovo čisto nemeckou osadou. Slovenské obyvateľstvo začalo prevládať až v 20. storočí.

 

Erb

 

Erb zobrazuje motív jaseňa v spojení s poľnohospodárskou tematikou podľa pečatidla obce z roku 1818.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Významnú archeologickú lokalitu predstavuje Vyšehrad, ktorý bol osídlený od mladšej kamennej doby. Staroslovanské hradisko malo strategický význam v 8. až 11. storočí. Vo vrcholových partiách sa nachádzajú stopy zrúcanín kedysi významného hradu, ktorý bol zničený v 11. storočí. V Jasenove sa zachovali ukážky pôvodnej ľudovej drevenej architektúry s vyrezávanými drevenými štítmi.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Obec predstavuje turistické východisko do pohoria Žiar. Jeho najvýznamnejším vrcholom je bralnatý Vyšehrad (829 m) s ďalekými výhľadmi nielen na Malú a Veľkú Fatru, ale aj na Strážovské vrchy. Územím chráneného náleziska Vyšehrad možno v prostredí prirodzených lesných porastov prejsť po náučnom chodníku, ktorý oboznamuje s geologickými pomermi, rastlinstvom, živočíšstvom a pôvodným osídlením lokality. Chodník so šiestimi zastávkami má dĺžku 1,3 km a prevýšenie 150 m. Oblasť Vyšehradu je významná aj lesostepnou vegetáciou a výskytom zriedkavých druhov hmyzu.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí základná organizácia Slovenského zväzu technických športov. Jej aktivitu prezentuje organizovanie rôznych športových, hlavne streleckých a bežeckých súťaží, no podieľa sa aj na organizovaní spoločenských podujatí. Každoročne organizuje v Jasenove Majstrovstva všestrannosti Žilinského samosprávneho kraja. Obec je aj sídlom základnej organizácie Slovenského spolku protifašistických bojovníkov.

 

Od roku 1998 obec každoročne 5. júla v deň osláv vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda organizuje Národný výstup k dvojkrížu na vrchu Vyšehrad s hodnotným kultúrnym programom a pohostením.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.obecjasenovo.sk

 

Adresa

  • Názov: Slovenské Pravno
  • Ulica: Jasenovo 99
  • PSČ: 038 22
  • Časť: Okres Turčianske Teplice

Kontakt

  • Tel.: +421434962621
  • Mobil: +421918772250
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa