Košťany nad Turcom

1300 obyvateľov

5.0/5 hodnotení (4 volieb)
Košťany nad Turcom

História obce

 

Najstaršia písomná zmienka dokumentujúca osadu pochádza z roku 1323. K najvýznamnejším obyvateľom pôvodne zemianskej obce patrili Juštovci. Miestni obyvatelia sa v minulosti okrem roľníctva venovali aj tkaniu ľanového plátna a pokrovcov, farbiarstvu a výrobe súkna.

 

Významnou skutočnosťou, ktorá podnietila rozvoj remesiel nie len v Košťanoch nad Turcom, ale aj v celom kraji bolo zrušenie cechov v roku 1872. V obci sa usadili majstri ako mlynár, čižmár, stolár, kováč, čižmár, kožušník, kolár, murár, obchodník, obuvník, krčmár. Obyvatelia obce boli známi aj ako olejkári a šafraníci. Za obchodmi odchádzali do cárskeho Ruska aj do západnej Európy. Časté živelné pohromy - hlavne požiare donútili predstaviteľov obce založiť hasičský zbor. Jeho prvým veliteľom sa stal Ján Šedaj st. a spoluzakladateľom bol Ondrej Párička.

 

Erb

 

Nezvyklý, alegoricky koncipovaný poľnohospodársky motív pochádza z pečatidla obce zo začiatku 17. storočia.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

V obci si možno všimnúť zbytky ľudovej architektúry z 19. storočia s charakteristickými oblúkovými bránami na murovaných domoch a ruinu rokokovo-klasicistického kaštieľa z 18. storočia. Drevená zvonica z 19. storočia bola prenesená do Múzea slovenskej dediny v Martine.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

K najvýznamnejším rodákom obce patrí Jozef Párička, ktorý v roku 1909 prevzal tlačiareň K. Salvu a rozvinul v nej rozsiahle aktivity zamerané na podporu slovenského národného hnutia.

 

Súčasnosť obce

 

V súčasnosti sídli v obci spoločnosť TrimLeader, ktorá vyrába poťahy do automobilov.

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.kostanynadturcom.sk

Adresa

  • Názov: Koštany nad Turcom
  • Ulica: Koštany nad Turcom 64
  • PSČ: 03841
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434136243
  • Mobil: +421903830069
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa