Krpeľany

1101 obyvateľov

3.8/5 hodnotení (5 volieb)
Krpeľany

História obce

 

Územie obce bolo osídlené už v neolite. Na území obce sa našlo sídlisko lužickej kultúry a stopy po ľude z púchovskej kultúry z laténskej a rímskej doby. V písomných dokumentoch sa po prvý raz spomína v roku 1430.  Krpeľany v tom čase boli už samostatnou dedinou v Sučianskom panstve, z čoho možno usúdiť, že vznikli oveľa skôr.  Do Sučianskeho  panstva, ktoré vzniklo v 13. st.,  patrili aj obce Podhradie, Konské, Nolčovo. Po tom, ako v roku 1442 darovala kráľovná Alžbeta Sučianske panstvo Jurajovi Thurzovi sa tu vystriedalo viacero majiteľov.  Život obyvateľov bol vždy spätý s Váhom, ktorý ich na jednej strane živil a na druhej strane ohrozoval povodňami. Jedným  z  najvýznamnejších  činov v histórii Krpelian je výstavba vodného diela na Váhu, ktorá začala  už v roku 1949. Priniesla obci okrem pracovných príležitostí aj dovtedy nevídaný ekonomický a kultúrny rozvoj.

 

Erb

 

Poľnohospodársky motív pochádza z pečate obce z 19. storočia. Prijatý bol v roku 2009.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Juhovýchodne od obce je situovaná archeologická lokalita hrádok (miestny názov Pohanovo). Jedná sa o areál s obvodovým valom, ktorý bol využívaný v laténskej dobe a v stredoveku.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Krpeľany sú východiskom pre výlety do severnej časti Veľkej Fatry. V neďalekom zalesnenom masíve Sokola sa nachádza viac menších jaskýň. Známy je aj prechod cez Ľubochnianske sedlo do Ľubochne, cez ktoré v stredoveku viedla cesta z Turca do Liptova.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí Klub slovenských turistov Dynamo Krpeľany.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: Pamiatkový úrad SR - Národné kultúrne pamiatky na Slovensku - okres Martin

Zdroj: www.krpelany.sk

Adresa

  • Názov: Krpeľany
  • Ulica: Štefánikova 138/7
  • PSČ: 03854
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434304901
  • Mobil: +421911590707
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa