Malý Čepčín

538 obyvateľov

4.5/5 hodnotení (2 volieb)
Malý Čepčín

História obce

 

Vznik obce Malý Čepčín sa datuje do roku 1254. V obci bola objavená halštanská keramika. Na Homôlke v roku 1872 bol odkrytý hrob veľmoža pochovaného v rakve so železným kovaním. V hrobe bol pochovaný aj so svojim koňom. V roku 1365 chceli majitelia pravnianskeho pastva územie Čepčína pričleniť k Borcovej a Dubovému. Okolo roku 1491 sa v obci usadili mútnianski zemania, z ktorých najrozšírenejšia bola vetva Čepčianskych.

 

Ľudia sa zaoberali obchodom s drevom, šindľom, pracovali v poľnohospodárstve. V roku 1827 bol v obci spoločný komposesorátny mlyn, ktorý prenajímali spolu s pílou. Celkový život v obci ovplyvnila I. a II. svetová vojna. Za krátky čas sa začal objavovať nedostatok základných životných potrieb, najmä potravín a šatstva. Klesali osevné plochy niektorých poľnohospodárskych plodín. V 50tych rokoch nastal rozvoj výstavby rod. domov v obci.

 

Erb

 

Erb rodu Čepčianskovcov, ktorý v minulosti plnil aj funkciu obecného erbu bol vyhotovený podľa odtlačku pečatidla zo začiatku 19. storočia.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

V obci sa nachádza kúria z 19. storočia.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí Dobrovoľný hasičský zbor, Miestny spolok Červeného aj Telovýchovná jednota Družba. Spoločenskému a scénickému tancu, disco tancom, ale aj mažoretskému umeniu sa venuje miestna tanečná skupina NIKA.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.malycepcin.sk

Adresa

  • Názov: Malý Čepčín
  • Ulica: Malý Čepčín 14
  • PSČ: 038 45
  • Časť: Okres Turčianske Teplice

Kontakt

  • Tel.: +421434947121
  • Mobil: +421915445239
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa