Mošovce

1328 obyvateľov

4.9/5 hodnotení (12 volieb)
Mošovce

História obce

 

Na území obce archeológovia objavili nálezy predmetov z neskorolaténskej doby. Najstaršia zachovaná písomná zmienka pochádza z roku 1233. Pôvodne boli Mošovce kráľovskou osadou, ktorej udelil mestské práva kráľ Ludovít I. v roku 1378. Ako výsadné zemepanské mesto sa Mošovce dostali do závislosti hradu Blatnica.

 

Neskôr obec patrila sklabinskému panstvu a rodu Révaiovcov. V 16. storočí boli Mošovce najľudnatejšou obcou v Turci. V 16. storočí v obci existovala latinská evanjelická škola. Obec bola známa ako centrum remeselníckej výroby a obchodu, predovšetkým obuvníctva, kožušníctva a olejkárstva. V roku 1793 tu bola zriadená lekáreň.

 

Erb

 

Cirkevný motív erbu predstavuje Sv. Trojicu podľa pečatidla obce zo 17. storočia.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

V obci sa nachádza viacero kultúrnohistorických pamiatok. Rokokovo-klasicistický kaštieľ Révaiovcov z druhej polovice 18. storočia stojí na okraji rozsiahleho anglického parku. V 20. storočí bol prestavaný na ubytovacie zariadenie. V mauzóleu v štýle secesnej pseudogotiky je umiestnené Múzeum mošovských remesiel. Secesný skleník pochádza z roku 1800. Neogotický rímskokatolícky Kostol Najsvätejšej Trojice bol postavený v rokoch 1912 až 1913. Neoklasistický evanjelický kostol pochádza z roku 1864.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

Mošovce dali slovenskému národu veľa významných osobností. Rodákom z Mošoviec bol Ján Kollár - významný kňaz, básnik a zberateľ ľudovej slovesnosti. Pomník Jána Kollára sa nachádza na námestí v nadživotnej veľkosti . Pamätná izba sa nachádza v zachovanej časti jeho rodného domu. Z Mošoviec pochádza básnik, literárny historik a organizátor kultúrneho a osvetového života Štefan Krčméry, ako aj hudobný skladateľ a pedagóg Frico Kafenda.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Mošovce sú známym rekreačným strediskom s termálnym prameňom, pri ktorom sa nachádza areál Drienok s bazénmi a ihriskom. Prírodnou zaujímavosťou okolia Mošoviec je sústava alejí a brehových porastov starých 50 až 180 rokov známa ako Mošovské aleje. Komplex historických alejí a zelene vytvára esteticky pôsobivú mozaikovite rozčlenenú krajinu, citlivo nadväzujúcu na lesné komplexy Veľkej Fatry.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí spolok Mošovský hasiči ako aj viaceré športové kluby. V roku 2003 podpísala obec zmluvu o priateľstve a spolupráci so Srbskou obcou Lalić. Od roku 1994 sa v obci každoročne koná obľúbený Mošovský jarmok.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

 

Zdroj: www.mosovce.sk

Adresa

  • Názov: Mošovce
  • Ulica: Kollárovo námestie 314
  • PSČ: 038 21
  • Časť: Okres Turčianske Teplice

Kontakt

  • Tel.: +421434944100
  • Mobil: +421918529575
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa