Necpaly

894 obyvateľov

4.0/5 rating 1 vote
Necpaly

História obce

 

Na dnešnom území obce existovalo lužické sídlo z konca bronzovej doby. Prvá nepriama písomná zmienka o obci pochádza z roku 1269. Obec patrila rodu Necpalských a od 16. storočia rodu Justhovcov, ktorí boli šíriteľmi reformačných myšlienok. V 17. storočí sa Necpaly stali artikulárnym miestom pre dolný Turiec, smel tu byť postavený drevený evanjelický kostol.

 

V 16. storočí tu bola evanjelická latinská stredná škola. Neskôr tu bolo založené evanjelické gymnázium, ktoré v roku 1834 presťahovali do Martina. Koncom 19. storočia sa Justhovci dostávajú na pokraj bankrotu a postupne strácajú majetky v Necpaloch. Hospodársky najsilnejšou rodinou v Necpaloch sa stávajú Franklinovci. V 18. a 19. storočí boli Necpaly hospodársky pomerne rozvinuté. Bola tu papiereň, pivovar a viacero mlynov. Mlynárstvo prežilo až do 20. storočia, zaniklo až znárodnením po nástupe komunizmu.

 

Erb

 

Hagiografický motív vychádza z obecnej pečate z 18. storočia. Písmená sa interpretujú ako S(anctus) L(adislaus) R(ex) V(ngariae) teda "svätý Ladislav, kráľ Uhorska".

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Dedine dominuje ranogotický Kostol sv. Ladislava z roku 1222. Vyrástol na základoch jedného z najstarších kostolov v Turci, ktorý existoval už v 10. storočí. Neskoro - klasicistický evanjelický kostol bol postavený v roku 1840 na mieste dreveného artikulárneho kostola.

 

Svedectvom minulosti obce je niekoľko kaštieľov zo 17. a 18. storočia. Franklinovský kaštieľ bol obývaný do sedemdesiatych rokov 20. storočia. Kaštieľ na námestí "Modrý" bol v minulosti sídlom detského domova v Necpaloch. V obci sa nachádza park s rozlohou 2 ha so zaujímavými exemplármi drevín. O zachovanie histórie sa snaží aj Obecné múzeum a Notariát v Necpaloch s expozíciou historických predmetov a fotografií.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

Prvým členom rodiny Franklinovcov, ktorá vlastnila majetky v Necpaloch bol Benjamín Franklin, nemanželský syn Dionýza Justha a pravnučky Benjamina Franklina.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Nad obcou vyviera výdatný prameň pitnej vody, z ktorého sa napája hlavný vodovod mesta Martin. Z obce vedie turistický chodník do Necpalskej doliny, ktorá patrí medzi najdlhšie vo Veľkej Fatre. V hornej časti doliny sa na pravom prítoku Necpalského potoka nachádza prírodná pamiatka – Prvý a Druhý Necpalský vodopád.

 

Turistická trasa vedie aj ku Chate pod Borišovom, kde je možné sa napojiť na trasu náučného chodníka hrebeňom Veľkej Fatry. Ďalšie možnosti vychádzok sú po ceste SNP v rôznych smeroch, kopírujúce trasy cykloturistických chodníkov.

 

Súčasnosť obce

 

V obci sídli Regionálna rozvojová agentúra Dolný Turiec. Pôsobia tu viaceré spolky. V obci sa nachádza detský domov, ktorý bol založený v roku 1965. Pravidelne sa v obci koná športové podujatie Borišovský výbeh.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.necpaly.sk

Adresa

  • Názov: Necpaly
  • Ulica: Necpaly č. 168
  • PSČ: 03812
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +434296100
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa