Podhradie

668 obyvateľov

5.0/5 rating 1 vote
Podhradie

História obce

 

Prvá usadlosť na území dnešnej obce Podhradie vznikla pravdepodobne v dobe laténskej. Neskôr sa tu usadili prví Slovania a vybudovali tu hrádok. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1430. Obec Podhradie pravdepodobne už od svojho vzniku patrila k panstvu Sučany. Preto sú dejiny Podhradia úzko späté s dejinami Sučian.

 

Väčšinu obyvateľstva tvorili roľníci, ale slušné živobytie zabezpečovali Podhradčanom aj hory. V chotári obce sa nachádzali zásoby vápenca, z ktorého obyvatelia pálili vápno. V 20-tych rokoch bola v Podhradí postavená nová píla. Okrem píly vlastnilo Podhradie aj dva mlyny. V medzivojnovom období sa Podhradčania preslávili ako vynikajúci ovocinári a včelári. Počas druhej svetovej vojny sa občania aktívne zapojili do SNP.

 

Erb

 

Poľnohospodárska symbolika so zvláštnym spojením nástrojov súvisiacich so začiatkom a koncom poľnohospodárskych prác (orbou a zberom úrody) vychádza z pečate obce z 19. storočia.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Svedkom minulosti sú nepatrné zvyšky malej gotickej pevnosti z 15. storočia, ktoré sa vypínajú nad obcou na mieste zvanom Vrchmúr.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

Čestné občianstvo bolo v roku 1937 udelené predsedovi vlády Dr. Milanovi Hodžovi.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Z obce vedú turistické trasy Podhradskou dolinou.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí spolok bývalých urbaristov. Pôsobí tu aj organizácia Slovenského zväzu zdravotne postihnutých v Podhradí. V obci sa každoročne koná obľúbené podujatie Kvet Podhradia.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.blatnica.sk

Adresa

  • Názov: Podhradie
  • Ulica: Ulica 1.mája 194/61
  • PSČ: 03852
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434293452
  • Mobil: +421907836293
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa