Príbovce

1087 obyvateľov

5.0/5 hodnotení (2 volieb)
Príbovce

História obce

 

Na základe archeologických vykopávok tu objavili popolnicové pohrebisko lužickej kultúry z mladšej bronzovej doby. Pôvodne zemianska obec je písomne doložená z roku 1230. V minulosti bola obec vďaka svojej polohe prekladiskom pošty na starej historickej ceste z Ponitria. V 17. storočí sa tu organizovali župné zhromaždenia (tzv. kongregácie). V roku 1783 v obci založili latinskú školu.

 

V roku 1812 tu začala fungovať jedna z troch tabakových továrni na území dnešného Slovenska. Postavením železnice na trati Martin - Zvolen v roku 1872 vznikol priestor pre rozmach ďalších hospodárskych odvetví. Sídlo si tu našli aj dve píly, drevosklady lesov, výrobňa poľnohospodárskych strojov a neskoršie pareníc. Okrem tradičných zamestnaní boli obyvatelia známi výrobou geliet a pluhov.

 

Erb

 

Erb vychádza z pečatidla obce z roku 1845. Nebeské telesá pochádzajú z rodového erbu Karlovskovcov.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Návštevníkov obce zaujme rímskokatolícky Kostol sv. Šimona a Júdu zo 14. storočia. Evanjelici si postavili kostol v roku 1783. V severovýchodnej časti obce sa nachádza ujheliovská kúria z 19. storočia.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

V Príbovciach sa narodil maliar Vilim Ruttkay-Nedecký, slobodný umelec a riaditeľ oblastnej galérie v Banskej Bystrici.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Príroda v okolí obce je bohatá na krásne scenérie, rôznorodosť a vzácnosť živočíšnych a rastlinných druhov národných parkov Malá a Veľká Fatra.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí Telovýchovná jednotu Dynamo Príbovce. Sídli tu firma TTS-Martin vyrábajúca elektrické zdrojové agregáty pre domáci aj zahraničný trh a taktiež pre armádu SR.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: Pamiatkový úrad SR - Národné kultúrne pamiatky na Slovensku - okres Martin

Zdroj: www.obecpribovce.sk

Adresa

  • Názov: Príbovce
  • Ulica: Príbovce 184
  • PSČ: 03842
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434294218
  • Mobil: +421918459176
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa