Rakovo

322 obyvateľov

5.0/5 rating 1 vote
Rakovo

História obce

 

Územie obce bolo osídlené už v neolite, existovalo tu aj púchovské sídlisko z prelomu letopočtov. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1244. Rakovo bolo zemianskou obcou, ktorou zostalo do konca 19. storočia. Jej najznámejšími majiteľmi boli členovia rodiny Rakovských.  Obyvatelia Rakova boli v minulosti známi aj ako olejkári a šafraníci.

 

Erb

 

Hovoriaci erb, inšpirovaný tiež rodovým erbom Rakovskovcov bol doplnený o tri ruže koreniace v turčianskom stoličnom erbe.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Boli tu dva kaštiele. Starší z nich patril rodine Rakovských a bol zrútený v 90. rokoch 20. storočia. Druhý kaštieľ pochádza z roku 1763 a patril rodu Benických. Na cintoríne, ktorý sa nachádza na juhozápadnej strane obce, boli dve krypty. Hrobka Benických vystavaná v románskom slohu je z roku 1874. V 80. rokoch 20. storočia bola prestavaná na dom smútku. Druhá z roku 1906 vystavaná v gotickom slohu patrila Rakovským.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

Z rodu Rakovských pochádza viacero známych osobností. Najslávnejším je básnik a vzdelanec Martin Rakovský, ktorý vo svojich dielach prekročil národný rámec a zaradil sa do európskeho humanistického kontextu. Rakovo je aj rodiskom spisovateľa Tida J. Gašpara.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí Dobrovoľný požiarny zbor. Svoju činnosť rozvíja aj miestna Jednota dôchodcov spolu s Červeným krížom.

 

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.rakovo.sk

Adresa

  • Názov: Rakovo
  • Ulica: Rakovo 8
  • PSČ: 03842
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434294188
  • Mobil: +421911228993
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa