Rakša

217 obyvateľov

5.0/5 hodnotení (2 volieb)
Rakša

História obce

 

V katastri obce našli stopy po keltskom a staroslovienskom osídlení. Obec sa prvýkrát písomne spomína v roku 1277. Pozemky v obci vlastnila od 13. storočia do 19. storočia zemianska rodina Rakšányiovcov. Blízko Rakše sa nachádzajú bohaté ložiská dolomitu, ktorý sa tu ťaží od roku 1952. Voda viacerých miestnych potokov v minulosti poháňala niekoľko mlynov. Hodžovské mlyny boli v prevádzke až do roku 1945.

Za miestnu zvláštnosť možno považovať aj mlyn na drvenie kôry na Dubiarni pred Mačou. Takto upravená kôra slúžila na výrobu koží. V minulosti bolo v Rakši rozšírené tkanie kobercov. Druhá svetová vojna a SNP podstatne zasiahli do života obce. Popri nevyhnutnej pomoci povstalcom a partizánom, sa mnohí obyvatelia priamo zapojili do bojov.

 

Erb

 

Erb obce sa inšpiruje symbolikou historických pečatí pôvodne samostatných obcí - Rakše z r. 1852 (stromy) a Nedozoru z r. 1677 (sv. Michal).

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Z tradičnej ľudovej architektúry sa tu zachovali drevené domy a kováčske vyhne. Centrálnej časti obce dominuje zvonica z roku 1820.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

Rodákom z Rakše je Michal Miloslav Hodža, jedna z vedúcich osobností slovenského národného revolučného hnutia v rokoch 1848 až 1849. Na priečelí jeho rodného domu sa nachádza pamätná tabuľa. V obci je inštalovaná aj jeho pamätná izba. Z ursínyovskej rodiny je známy Michal Ursíny, publicista, prekladateľ, vysokoškolský pedagóg a odborník v oblasti stavebného inžinierstva.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Rakša je východiskom výletov do južnej časti pohoria. Dolina Mača, ktorou preteká potok Rakša, patrí medzi najdlhšie doliny Veľkej Fatry. Turistická trasa vedie na vrch Drienok (1273 m). V Mači sa vyskytuje vzácna konvalinka, poniklec, horec i vzácne druhy niektorých orchideí.

 

Pri stoku potokov z Mače a Nedozorskej doliny rastie liečivá bylina, ľudom nazývaná lyžičník- trojlístnik. Druhou najvýznamnejšou lokalitou (slatinno-rašelinného charakteru) v Turci je rakšianske rašelinisko, kde sa nachádza vzácny a ohrozený druh našej kvetiny – rosička anglická. Ide o poslednú lokalitu tohto druhu na Slovensku.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí Dobrovoľný hasičský zbor. V posledných rokoch sa v obci koná aj Výstava ovocia, zeleniny a zaváranín zo záhrad a domácností.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.raksa.sk

Adresa

  • Názov: Turčianské Teplice
  • Ulica: Rakša 81
  • PSČ: 039 01
  • Časť: Okres Turčianske Teplice

Kontakt

  • Tel.: +421434920060
  • Mobil: +421911323361
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa