Sklabiňa

654 obyvateľov

3.4/5 hodnotení (5 volieb)
Sklabiňa

História obce

 

Na území obce boli objavené nálezy púchovskej kultúry a hromadný nález slovanských železných nástrojov z 8. až 9. storočia. V písomných záznamoch sa osada spomína v roku 1258. V 13. storočí patrila k najväčším a najľudnatejším kráľovským dedinám v Turci. Kvôli bezprostrednej blízkosti hradu bývali obyvatelia obce často v služobnom pomere k jeho majiteľom. V správe panstva sa vystriedalo viacero významných šľachtických rodov. Miestny obyvatelia boli poľnohospodári, drevorubači a šafraníci. V minulosti mali prezývku „môstkari“, pretože ku každému domu viedol z hlavnej cesty cez potok most. Počas SNP bola centrom partizánskeho odboja v Turci a bola tiež jednou z prvých oslobodených obcí v republike. Nemci sa však pomstili a mnohých jej obyvateľov vyvraždili alebo odvliekli do koncentračných táborov. Pôvodná drevená zástavba dediny bola vypálená.

 

Erb

 

Erb zobrazuje miestnu architektúru podľa odtlačku pečate obce z 19. storočia zachovanej na dokumente z roku 1861.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Expozícia Povstaleckej histórie Sklabine a Turca Slovenského národného múzea je nainštalovaná v Sklabinskom kultúrnom dome. V obci sa nachádza pamätná tabuľa vyhlásenia Sklabine za slobodné územie ČSR ako prvej obce na Slovensku. Pamätník padlých počas SNP sa nachádza na obecnom cintoríne a Pomník padlých v SNP je pred budovou základnej školy.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Obec je turistickým východiskom do Veľkej Fatry. Zo Sklabinskej doliny sa dá vystúpiť na Jarabinú, ktorá je zalesneným vrcholom turčianskeho hrebeňa Veľkej Fatry. Zo Sklabinskej doliny sa dá krátkou spojnicou prejsť aj do Jasenskej doliny.

 

Súčasnosť obce

 

Športovým aktivitám sa venuje Telovýchovná jednota Družstevník Sklabiňa. V obci pôsobí Poľnohospodárske družstvo Sklabiňa s výrobou zameranou na spracovanie mäsa.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: Pamiatkový úrad SR - Národné kultúrne pamiatky na Slovensku - okres Martin

Zdroj: http://www.obecsklabina.sk/

Adresa

  • Názov: Sklabiňa
  • Ulica: Sklabiňa 108
  • PSČ: 03803
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434262186
  • Mobil: +421918578196
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa