Sklabinský Podzámok

190 obyvateľov

5.0/5 hodnotení (5 volieb)
Sklabinský Podzámok

História obce

 

Osada pod sklabinským hradom vznikla z pôvodného majera, avšak na jej území existovalo popolnicové pohrebisko ľudu lužickej kultúry už v mladšej dobe bronzovej. Neskôr tu bolo aj sídlisko púchovskej kultúry. Najstarší písomný záznam o osade pochádza z roku 1678. Miestny obyvatelia sa živili zväčša ako lesní robotníci, olejkári a garbiari. V obci bola píla a pivovar. V období SNP bola Kantorská dolina dejiskom mnohých bojov a strediskom partizánskeho odboja. V septembri 1944 bola obec Nemcami vypálená.

 

Erb

 

Hovoriaci symbol spolu so zamestnaneckým motívom vyjadruje prácu miestnych obyvateľov v okolitých lesoch.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Nad obcou sa vypína hrad Sklabiňa, ktorý sa v historických prameňoch po prvý raz spomína v roku 1242. Pôvodne bol kráľovským hradom, ku ktorému patrili rozsiahle okolité majetky. Neskôr bol sídlom panstva Sklabiňa, ku ktorému patrilo 13 obcí. V 15. storočí hrad niekoľkokrát vyhorel.

 

V 17. storočí bolo dobudované druhé predhradie a pristavený kaštieľ určený na reprezentačné účely. Bol sídlom župy až do 18. storočia, kedy v Martine postavili stoličný dom. Renesančný kaštieľ zostal takmer neporušený do druhej svetovej vojny. V roku 1944 ho Nemci podpálili a odvtedy jeho zvyšky chátrajú. V roku 1970 sa uskutočnili opravné práce pri vstupe do areálu, aj v priestore pred ním. V zrekonštruovanej časti delostreleckého opevnenia vzniklo v roku 2006 múzeum.

 

Minulosť pripomína aj pamätník SNP v hornej časti Kantorskej doliny. V strmej časti lesa v častiach Ferkovo a Lipové sa nachádzajú Partizánske bunkre. 

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Obec je turistickým východiskom výletov do Kantorskej doliny, z ktorej sa dá vystúpiť na Kľak (1394 m) alebo Jarabinú (1314 m). Z iniciatívy domácich nadšencov tu vznikla Trampská osada Kantor. Zaujímavým skalným útvarom je Katova skala nad Kantorskou dolinou, neďaleko zrúcaniny hradu Sklabiňa.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí občianske združenie DONJON , ktoré sa snaží o obnovu hradu a organizuje hradné slávnosti, počas ktorých sa predstavujú šermiari, sokoliari, delostrelci i remeselníci. Podujatie sa organizuje každý rok v predposlednú augustovú sobotu.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: Pamiatkový úrad SR - Národné kultúrne pamiatky na Slovensku - okres Martin

Zdroj: http://obecsklabinskypodzamok.sk/ 

 

Adresa

  • Názov: Sklabiňa
  • Ulica: Sklabinský Podzámok č. 45
  • PSČ: 03803
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434262440
  • Mobil: +421907829769
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa