Sklené

738 obyvateľov

5.0/5 rating 1 vote
Sklené

História obce

 

Obec je písomne doložená v roku 1360. V 14. storočí sa tu usídlili nemeckí kolonisti- remeselníci a baníci, ktorých pozvali zemepáni, ale aj samotný kráľ Karol Róbert. V minulosti bola obec Sklené známa sklenárskou hutou. Sklo sa pravdepodobne v Sklenom vyrábalo ako prvé na Slovensku. Obec patrila Kremnici a okrem sklárov v nej žili aj drevorubači a uhliari. Drevo sa ťažilo pre Kremnicu, ktorá ho potrebovala hlavne do baní.

 

V 14. storočí tvorila oblasť Banskej Štiavnice a Kremnice štvrtinu európskeho obchodu so zlatom a striebrom a v 15.-16.storočí mala postavenie jedného z najväčších svetových vývozcov medi. V obci prekvitalo košikárstvo, tkáčstvo a kolárstvo, fungovala tu píla a liehovar. Počas SNP sa v okolitých lesoch odohrali ťažké boje. Po skončení druhej svetovej vojny Nemcov vysídlili a do ich domov sa prisťahovali Slováci z Maďarska a Rumunska.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Dominantou obce je renesančný rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie, ktorý postavili v roku 1627 na základoch staršej gotickej stavby. Návštevníci sa môžu pristaviť pri bývalom richtárskom dome zo 17. storočia. V obci sa zachovalo niekoľko poschodových domov, ktoré sú ukážkou pôvodnej nemeckej drevenej i murovanej architektúry.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Horské prostredie obce má predpoklady stať sa centrom agroturistiky a cestovného ruchu. Ponúka možnosti ubytovania a lyžovania v neďalekých strediskách Turček, Skalka, Krahule a Remata. Cyklistické trasy sú atraktívne ďalekými výhľadmi na južnú časť Turčianskej kotliny a možnosťou prechodu na hornú Nitru.

 

Súčasnosť obce

 

Obecný spevokol nesie turčiansky názov Sklenianky a podieľa sa na bohatom kultúrnom živote obce. Cieľom karpatsko-nemeckého spolku v Sklenom je zachovávať zvyky a tradície ľudovej kultúry. Družobnou obcou je nemecký Herlikofen.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.sklene.eu , www.obec-sklene.sk

Adresa

  • Názov: Sklené
  • Ulica: Sklené 97
  • PSČ: 038 47
  • Časť: Okres Turčianske Teplice

Kontakt

  • Tel.: +421434955200
  • Mobil: +421905520749
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa