Valča

1638 obyvateľov

5.0/5 hodnotení (2 volieb)
Valča

História obce

 

Archeologické nálezy dokladujú osídlenie tohto územia v laténskej dobe a včasnom stredoveku. Obec je písomne doložená od roku 1252 a patrila znievskemu panstvu. V minulosti sa miestni obyvatelia živili prácou v lese, olejkárstvom a šafraníctvom. Obec sa zapojila do SNP a pomáhala partizánom, za čo bola miestna časť Brčná vypálená. Neďaleko obce sa nachádza nálezisko dolomitového piesku.

 

Erb

 

Kríž, klince a koruna - atribúty sv. Heleny vychádzajú zo zobrazenia v obecnej pečati z 19.storočia.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Dominantou obce je ranorenesančný Kostol Nájdenia sv. Kríža, ktorý stojí na návrší. Pochádza zo 14. storočia, pričom v 17. storočí k nemu pristavili ďalšiu časť. Zvonica pochádza z roku 1792. Kaplnku Lurdskej Panny Márie pod kostolom vysvätili v roku 2001. V obci sa nachádza klasicistický kaštieľ z 19. storočia. Pre tradičné murované domy olejkárov bola typická členená uličná fasáda s plastickým orámovaním okien a murovanými štítmi so sedlovou strechou. Partizánske bunkre sa nachádzajú v kopcovitom teréne uprostred lesov Valčianskej doliny.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

V obci pôsobil lekár a prírodovedec Matej Korauš, ktorý prispel k likvidácii cholerovej epidémie v Turci v roku  1873. Z Valče pochádzal aj podomový obchodník Matúš Filo, ktorý opísal zážitky so svojich obchodných ciest do Ruska. Narodil sa tu architekt a staviteľ Stanislav Zachar.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Valča ležiaca v ústí Slovianskej a Valčianskej doliny predstavuje výborné východisko trás najmä letnej turistiky. Turistické chodníky vedú z Valče do sedla Maríková aj do Sedla pod Hnilickou Kýčerou. Lokálnou zaujímavosťou je sírny prameň Smradľavá voda, vyvierajúci v Slovianskej doline. Turistický a športovo-rekreačný význam obce zvýšilo vybudovanie lyžiarskeho strediska Snowland. Lyžiari môžu využívať upravované a technickým snehom zasnežované lyžiarske svahy s troma vlekmi a lanovkou. Okrem lyžovania poskytuje celoročné služby ako usporiadanie kultúrno – spoločenských akcií, podnikových športových hier, tenis a golf.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí telovýchovná jednota Družstevník Valča.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.obecvalca.sk 

Adresa

  • Názov: Valča
  • Ulica: Valča 375
  • PSČ: 03835
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434294102
  • Mobil: +421911387778
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa