Žabokreky

1176 obyvateľov

1.0/5 hodnotení (2 volieb)
Žabokreky

História obce

 

Žabokreky sú pozoruhodné prítomnosťou slovanského osídlenia už v druhej polovici 9. storočia. V chotári obce sa našli bohaté kniežacie hroby aj pozostatky z veľkomoravského obdobia, vrátane najstaršieho kostola z 9.-10. storočia, ktorý sa nachádzal na Kostolišti (osade nad Žabokrekmi). Obec je prvý krát písomne spomínaná v roku 1282. Patrila necpalskému panstvu a rodu Juštovcov.

 

Miestni obyvatelia sa v minulosti živili prácou v lese aj ako šafraníci a olejkári, spriadali vlnu a tkali plátno. Na potoku Belianka, ktorý preteká obcou, boli postavené objekty ako mlyn, píla, valcovňa súkna, čistička a triedička ovčej vlny. V 16. a 17. storočí tu existovala poštová stanica s miestom na prepriahanie konských záprahov. Ťažké sociálne pomery v období po prvej svetovej vojne donútili viacerých obyvateľov odísť za prácou do Ameriky. V rokoch 2. svetovej vojny sa aj obyvatelia Žabokriek zapojili do boja za oslobodenie od fašizmu.

 

Erb

 

Hovoriaci erb, doplnený o tri ruže z erbu niekdajšej Turčianskej župy, bol prijatý v roku 1995.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Na budove bývalej evanjelickej školy sa nachádza pamiatkovo chránená zvonica.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

Rodákom zo Žabokriek je slovenský motocyklový reprezentant Jaroslav Katriňák.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Potenciál obce z hľadiska prírodného bohatstva reprezentuje lokalita „Žabokrecké močiare“, na ktorej sa nachádzajú viaceré chránené druhy obojživelníkov od ktorých pochádza i názov obce a tiež viaceré mokraďové biotopy. V lokalite je vytvorený náučný chodník. Obcou vedie žltá cyklotrasa do Belej – Dulíc k úpätiu Veľkej Fatry, na ktorú sa v obci pripája modrá cyklotrasa z Dražkoviec. Vďaka kultúrno–historickému bohatstvu obcou a jej okolím prechádza tiež tematická cyklotrasa „Turčianska gotická cesta“.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí futbalový klub Slovan Žabokreky, Turistický klub, či združenie Mandolina, ktoré sa venuje ochrane prírody. Dobrovoľný hasičský zbor má korene v 19. storočí. Z kultúrnych organizácií treba spomenúť Miestny odbor Matice Slovenskej a Žabokrecké ochotnícke divadlo.

 

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.zabokreky.sk

Adresa

  • Názov: Žabokreky
  • Ulica: Žabokreky 145
  • PSČ: 03840
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434388173
  • Mobil: +421905784647
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa