štvrtok, 13 december 2012 13:55

Martin patrí k lídrom transparentnosti na Slovensku. Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Zľava: Gabriel Šípoš TIS, Andrej Hrnčiar, Norman Thatcher Scharpf US ambassy. Zľava: Gabriel Šípoš TIS, Andrej Hrnčiar, Norman Thatcher Scharpf US ambassy.

Mesto Martin získalo ďalšie ocenenie za transparentnosť. Primátor Andrej Hrnčiar prevzal ocenenie Otvorená samospráva 2012 za 2. miesto od organizácie Transparency International Slovensko v pondelok 11. decembra v Bratislave, počas konferencie pri príležitosti medzinárodného dňa boja proti korupcii s názvom: Zvyšovanie transparentnosti na národnej a miestnej úrovni na Slovensku.

Teší ma, že sme v tejto súťaži obstáli na druhom mieste, je to posun oproti výsledkom spred dvoch rokov, kedy sme boli tretí. Samozrejme, že po tom, čo sme dostali cenu Organizácie spojených národov, každý teraz očakáva, že budeme vždy všade prví. Toto hodnotenie sa nedá porovnávať s hodnotením OSN, pretože tu sa posudzovali iné kritériá. Neposudzovalo sa len mesto ako také, ale napríklad aj firmy a spoločnosti, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a práve tam sme stratili najviac bodov. V súčasnosti robíme analýzu hodnotenia a budeme pracovať na tom, aby sme v budúcnosti získali viacej bodov, viac percent a tým pádom sa umiestníme na lepšom mieste. Každopádne je to pre nás veľký úspech, že zo 100 najväčších miest sme skončili na 2. mieste. Martin jednoznačne patrí medzi lídrov transparentnosti”, povedal po prevzatí ocenenia primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.

 

Martin patrí k lídrom transparentnosti na Slovensku.Najtransparentnejšou samosprávou na Slovensku pre rok 2012 je Šaľa, ktorá obhájila prvenstvo z roku 2010. Na druhom mieste skončil Martin, tretia je Rožňava. Celkovo sa transparentnosť slovenských miest dva roky od komunálnych volieb mierne zvýšila. Transparency International Slovensko hodnotila sto najväčších miest, ktoré pokrývajú polovicu populácie Slovenska. Rebríček transparentnosti hodnotil mestá v 11 oblastiach (od poskytovania informácií o práci úradu a poslancov, možnosti zapojenia verejnosti do diskusie a otvorenosti verejného obstarávania cez personálnu politiku, prenájmy majetku po udeľovanie grantov a dotácií). Zhruba polovicu výsledného skóre tvorilo hodnotenie kvality informácií na mestských webových stránkach, ďalších 40 percent odpovede na infožiadosti pod menom Transparency ako aj „obyčajného občana,“ a zvyšok verejné dáta, napríklad o tendroch od Úradu pre verejné obstarávanie.

 

Hodnotenie Transparency meria kvalitu formálnych pravidiel na základe 111 ukazovateľov, ako napr. počet rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávaní o pochybeniach v tendroch vyhlásených mestom, forma zverejňovania zoznamu zmlúv a faktúr na webových stránkach, existencia etického kódexu zamestnancov úradov či poskytnutie výšky výdavkov starostu v predvolebnej kampani na požiadanie.

 

Zvuková správa: {play}zvuk/2012/12/otvorena-samosprava.mp3{/play}

 

Kompletné výsledky i metodológia hodnotenia sú prístupné na webstránke Transparency International.

Autor: Mesto Martin, Transparency International Slovensko

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn