Vytlačiť túto stránku
utorok, 10 december 2013 00:00

Mierne lavínové nebezpečenstvo hrozí už aj na vrcholoch Malej Fatry Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Mierne lavínové nebezpečenstvo hrozí už aj na vrcholoch Malej Fatry Mierne lavínové nebezpečenstvo hrozí už aj na vrcholoch Malej Fatry

Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá v Tatrách a najnovšie sa vytvorilo už aj na vrcholoch Malej Fatry. TASR o tom informoval službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby Filip Kyzek.

Uvoľnenie lavín hrozí už pri malom dodatočnom zaťažení nedostatočne spevnenej a veľmi nerovnomerne rozmiestnenej snehovej pokrývky najmä na strmých záveterných svahoch. Menšie lavíny sa môžu ojedinele zosúvať aj samovoľne. Dnes ráno bolo na horách jasno a fúkal prudký severný vietor. Na hrebeňoch dosahoval v nárazoch až silu víchrice. Po ochladení sa teplota vzduchu pohybovala od -14 do -3 stupňov Celzia. Počas uplynulých 24 h pripadlo vo vyšších polohách do 10 cm a najmä na severnej strane Tatier až do 25 cm nového snehu. Zvýšené nebezpečenstvo predstavujú aj vetrom naviate nestabilné snehové útvary, dosky, vankúše či preveje. Výška lokálne veľmi nerovnomerne rozmiestnenej snehovej pokrývky sa pohybuje od 25 do 95 cm.

 

Autor: TASR, foto martin.sk © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky