streda, 11 december 2013 00:00

V Martine odštartovala verejná zbierka na záchranu Turčianskej kalvárie Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
V Martine odštartovala verejná zbierka na záchranu Turčianskej kalvárie V Martine odštartovala verejná zbierka na záchranu Turčianskej kalvárie

Na Divadelnom námestí v Martine bola oficiálne odprezentovaná celoslovenská verejná zbierka na rekonštrukciu Kalvárie v Kláštore pod Znievom pod záštitou poslanca NR SR Andreja Hrnčiara.

Zachráňme jedinú Turčiansku kalváriu“ je heslom celoslovenskej verejnej zbierky na rekonštrukciu historickej Kalvárie v obci Kláštor pod Znievom. Cieľom zbierky, ktorá bola oficiálne spustená 1. decembra je aspoň čiastočne zrenovovať národnú kultúrnu pamiatku a významné pútnické miesto, ktoré je v súčasnosti v havarijnom stave.

Kalvária v Kláštore pod Znievom je jedinou historickou kalváriou v Turci a je súčasťou takmer 400-ročného pútnického miesta. Až doteraz sa ju podarilo zachovať takmer v pôvodnej podobe. V minulosti sa o jej zachovanie zasadili významné osobnosti. Teraz je rad na nás, aby sme sa nestali generáciou, ktorá vlastnou nečinnosťou o túto historickú pamiatku príde“, hovorí Erika Cintulová zo združenia Priatelia Znieva, ktoré zbierku organizuje. Verejná zbierka sa koná pod záštitou poslanca Národnej rady Andreja Hrnčiara, ktorý sa pri príležitosti jej odštartovania vyjadril, “v názve mesta Martin je akoby skryté anglické slovo „art“ – umenie. Umeniu pomáhať nás učí i ten, ktorého meno zdobí naše mesto, svätý Martin. Preto podporujem organizátorov národnej zbierky a pomáham pri záchrane Národnej kultúrnej pamiatky, Kalvárie v Kláštore pod Znievom. Hovorí sa, že kto nepozná svoju minulosť nemá budúcnosť. Preto je našou povinnosťou zachovať pre budúcnosť ďalších generácií a národa vzácne artefakty našej histórie, ktorým kláštorská kalvária určite je.”

Verejná zbierka bude prebiehať dvanásť mesiacov, počas ktorých, ako dúfajú organizátori, sa začne Kalvária priebežne opravovať. Verejnú zbierku podporujú aj niektoré známe osobnosti, ako napríklad Mons. ThDr. Marián Chovanec, PhD – banskobystrický diecezný biskup, Peter Lipa – hudobník, Ladislav Záborský – akademický maliar žijúci v Martine, Jana Oľhová – herečka, Rasťo Piško – humorista.

Na obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky môžete prispieť dobrovoľným finančným príspevkom na číslo účtu 4300051115/3100 alebo odoslaním darcovskej sms s heslom DMS ZNIEV na číslo 877 v hodnote 2 eurá. Zbierku podporili Fórum donorov, Tlačiarne P+M, Rádio Rebeca, Novinky, Vlmedia, Turčianske noviny MY, Rádio LUMEN a TV LUX a spoločnosť Neografia, a.s. Bližšie informácie o zbierke a fotodokumentáciu nájdete na www.priateliaznieva.sk.
 

Autor: Mesto Martin © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn