Reklama
02 / 2020 Vasilko
sobota, 04 január 2014 19:00

Malé lavínové nebezpečenstvo trvá na vrcholoch Tatier a Malej Fatry Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Malé lavínové nebezpečenstvo trvá na vrcholoch Tatier a Malej Fatry Malé lavínové nebezpečenstvo trvá na vrcholoch Tatier a Malej Fatry

Vo vysokohorskom teréne Tatier a na južných svahoch Malej Fatry trvá malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Jozef Richnavský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Napriek všeobecne dobre spevnenej a stabilizovanej snehovej pokrývke hrozí uvoľnenie lavín najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení ojedinelých plôch na veľmi strmých svahoch. Poludňajšie oteplenie môže spôsobiť aj samovoľné zosuvy menších snehových úplazov.

 

04. januára ráno bolo na horách väčšinou polooblačno a hmlisto

Teplota vzduchu sa pri pokračujúcom oteplení pohybovala od -5 do +4 stupňov Celzia. Fúkal čerstvý severozápadný vietor rýchlosťou do 50 km/h, na hrebeňoch Tatier v nárazoch až do 65 km/h. Sotva poprašok nového snehu pripadol iba v najvyšších polohách. Staršia snehová pokrývka je stále rozmiestnená veľmi nerovnomerne a má variabilnú hrúbku od nesúvislej vrstvy do 65 cm. Väčšinou je dobre nosná a zmrznutá s výskytom ľadovej kôry rôznych rozmerov, pri dennom oteplení vlhne. Mnohé horské hrebene sú vyfúkané až na tvrdý skalnatý či trávnatý podklad.

 

Autor: TASR, foto Wikimedia © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Reklama
02 / 2020 TULIP Lucid MDŽ

Doprava v regióne