piatok, 17 január 2014 17:58

Súťaž v sile argumentov Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Súťaž v sile argumentov Súťaž v sile argumentov

Slovenská debatná asociácia sa každoročne venuje organizácii súťaže pre stredoškolákov s názvom Slovenská debatná liga. Táto súťaž je sústredená v rámci stredozápadného a východného regiónu, kde sa mladí debatéri učia prostredníctvom debaty nielen kriticky myslieť, logicky uvažovať a prezentovať sa, ale aj vyjadriť svoj názor na aktuálne spoločenské problémy. Prínos debaty je preto v dobe rýchleho prenosu informácií a ich ešte rýchlejších obmien nepopierateľný. 

V obidvoch oblastiach, na stredozápade aj na východe, sa v rámci Slovenskej debatnej ligy realizujú 4 postupové turnaje. V priebehu jedného školského roka prebiehajú vždy v októbri, decembri, vo februári a v marci. Po zrátaní bodov zo všetkých 4 kôl čaká úspešné debatné tímy z obidvoch regiónov celoštátne Finále Slovenskej debatnej ligy, ktoré prebieha v NR SR v Bratislave.

Ako prebieha debatná súťaž študentov nám priblížila Judita Poliačiková, vedúca debatného tímu študentov Evanjelického bilingválneho gymnázia v Martine a Gymnázia J. Lettricha v Martine. Pani Poliačiková sa debate a umeniu debatovať venuje od roku 2002. Dozvedeli sme sa od nej, že každé kolo ma tézu, ktorú študenti dopredu poznajú a na ktorú sa pripravujú, ale má aj dve tézy, o ktorých študenti vopred nevedia. „Každý súťažný tím prvej, t.j. vopred známej tézy debatuje tézu dvakrát, raz ako súhlasný a následne ako nesúhlasný tím. Nasledujúce dve tézy a debaty na tieto tézy sú tzv. improtézy – študenti dostanú tézu priamo na súťaži a ich úlohou je v priebehu jednej hodiny pripraviť čo najefektívnejšie argumenty.“ Súťažiace tímy si svoje priebežné umiestnenie v súťaži a množstvo získaných rečníckych bodov sledujú po každej súťaži.

Medzi nováčikmi stredozápadného regiónu je od tohto školského roku už aj Evanjelické bilingválne gymnázium v Martine (ďalej EGMT). Svoju premiéru v debatnej súťaži si študenti vyskúšali na troch tézach, a to na prvej, ktorá je vopred známa a ktorá znela „Európska únia by mala poskytnúť azyl Eduardovi Snowdenovi.“ Ďalšie tézy zneli takto: 2. Právo voliť by malo byť podmienené zložením skúšky občianskej spôsobilosti. 3. Prevádzkovatelia stránok propagujúcich poruchy stravovania ako zdravý životný štýl by mali byť trestné stíhaní. „Chlapci a dievčatá debatovali, rozhodcovia to všetko zapísali, časomerač meral čas, niektorým vetám nikto nerozumel a pri iných sa zase smiala celá sála“, popísala svoju prvú skúsenosť s debatou gymnazistka evanjelického gymnázia Ema Ondračková.  

Podľa trénerky Judity Poliačikovej bolo pred súťažou potrebné trénovať predovšetkým zásady správnej debaty, a to „poznať tézu, premyslieť si argumenty či vopred porozmýšľať nad tým, s akými argumentmi môže vystúpiť súper.“ Gymnazista z EGMT Daniel Dulla priblížil svoje dojmy z debatnej súťaže takto: Do prvej debaty sme dostali vicemajstrov Slovenska a hoci sme prehrali, bolo to fajn. Na počudovanie sme neboli nervózni a začali sme si debatu užívať.“

Martinský tím evanjelického gymnázia prehral v prvý deň hneď v dvoch debatách. Študenti sa však nevzdávali a verili, že výsledok sa im podarí zvrátiť. „V ten večer v hoteli sme rozoberali štruktúru reči, argumenty, stres aj vlastnú motiváciu. Hneď na druhé ráno sme vyhrali prvú debatu“, popisuje svoje dojmy gymnazista Daniel. Študenti EGMT na druhý deň debatu vyhrali, a to ich v rebríčku 56 súťažných tímov posunulo výrazne nahor. Dnes vidí študent Daniel Dulla hlavný prínos debaty a trénovania sa v debatnom umení v mnohých skúsenostiach, ktoré využije v súčasnosti aj v budúcnosti.           

Hlavným cieľom prípravy študentov na debatu sú ich vedomosti, ale aj zdravé sebavedomie, ktoré je potrebné preto, aby argumenty súpera študentov nezaskočili. Aj preto pani Poliačiková vedie tím debatérov z EGMT k tomu, aby sa vyhli najväčším chybách debatného duelu, a to „chybám pri argumentácii, slabej reakcii na názory oponentov alebo slabej identifikácii stretov v priebehu debaty.“

 

Autor: Hedwiga Tkáčová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Doprava v regióne