Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 02 február 2014 00:00

Prvý cestovateľský večer roku 2014 zaviedol divákov do Južnej Kórei

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Prvý cestovateľský večer roku 2014 zaviedol divákov do Južnej Kórei / foto: Martin Drozd Prvý cestovateľský večer roku 2014 zaviedol divákov do Južnej Kórei / foto: Martin Drozd

Cestovateľské večery zahájili v piatok svoje tohtoročné pokračovanie témou Južná Kórea. Divákom ju predstavil zanietený cestovateľ Martin Drozd, ktorý mal možnosť túto zaujímavú krajinu viackrát navštíviť. Prezentácia zachytávala jeho päť ciest, z ktorých prvú absolvoval v roku 2005. Podarilo sa mu navštíviť mestá Soul, Incheon, Suwon a Gwangju. Nielen nimi, ale aj ďalšími zaujímavými miestami previedol divákov prostredníctvom pútavej prezentácie.

Dnešnú Južnú Kóreu predstavil Martin Drozd ako husto osídlenú urbanizovanú krajinu s obrovskými, perfektne vybudovanými aglomeráciami, vyspelou ekonomikou a rýchlym životným tempom: "Treba povedať, že Južná Kórea v 20 a 21. storočí veľmi rýchlo napredovala. Od roku 1950 do roku 2000 zaznamenala táto krajina obrovský ekonomický vývoj. Je to veľmi hornatá krajina, v ktorej prakticky už nenájdete kúsok rovnej nezastavanej zeme. Všetok priestor, ktorý sa nachádza medzi kopcami a zalesnenými  pahorkatinami zapĺňajú stavby a mestá. Podobne ako v Japonsku sú Kórejčania nútení získavať pôdu na stavanie vysušovaním prímorských šelfov."

Okrem všeobecných údajov o krajine, informácií o prírode či klíme zazneli aj zaujímavé poznatky z histórie. "Južná Kórea je známa tým, že má dlhú a bohatú históriu. Badať v nej čínsky vplyv, pretože národ Kórejčanov pochádza z oblasti Číny a Mongolska. Ľudia začali na Kórejskom polostrove a v jeho okolí žiť asi pred 700 tisíc rokmi. Historicky na tomto území existovali tri kráľovstvá, ktoré sa v období stredoveku zjednotili a vytvorili prvé mestské štáty," uviedol divákov do histórie Južnej Kórei Martin Drozd. Viaceré pamiatky práve z tohto obdobia zachytil na svojich fotografiách. Previedol divákov cisárskymi palácmi aj kráľovskými záhradami. Nechýbala ani fotografia cisárskej rezidencie v Soule, v ktorej sídli panovnícka rodina.

Kórejský ľud priblížili divákom obrázky zachytávajúce imitáciu tradičného sprievodu z obdobia cisárstva, hru na tradičné hudobné nástroje či fotografie školopovinných detí v rovnošatách. Nechýbali informácie o kórejskej kuchyni a stravovacích zvyklostiach. Vyzdvihnutá bola aj ústretovosť a úctivé správanie sa Kórejčanov k cudzincom a turistom.

 

Autor: Mira Kováčová, foto Martin Drozd © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Najnovšie články od autora: Miroslava Kováčová

Súvisiace články podľa značky