piatok, 07 február 2014 16:54

Europeana martinského SKD ponúka stručné dejiny 20. storočia

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Europeana martinského SKD ponúka stručné dejiny 20. storočia Europeana martinského SKD ponúka stručné dejiny 20. storočia

Europeana – stručné dejiny dvadsiateho storočia je názov divadelnej hry, ktorú uviedlo Slovenské komorné divadlo v Martine ako druhú premiéru v aktuálnej sezóne.

Kniha Europeana českého autora Patrika Ouředníka je podľa dramaturga Róberta Mankoveckého pre divadelných dramatizátorov obrovskou výzvou. „Márne by sme hľadali príbeh, situáciu, sujet, akékoľvek východiská pre dramatický dialóg. Europeana je inšpiráciou, východiskom, návodom ako postupovať, estetickým limitom určujúcim hranice, ponúka pestrofarebnú jazykovú štruktúru plnú humoru, sarkazmu a irónie. Konania, situácie a fabulácie musia tvorcovia divadelnej inscenácie objavovať sami podľa Ouředníkovho stručného návodu, skrytého medzi riadkami Europeany,“ skonštatoval Mankovecký.

Pätica martinských hercov pripravovala Ouředníkov text pod režijným vedením Jána Luterána dva mesiace. „Je to text, ktorý skôr ako o 20. storočí hovorí o tom, ako sa o 20. storočí referovalo. A čomu ľudia v 20. storočí dokázali uveriť. Kniha je veľmi zaujímavá tým, že o všetkom hovorí z nadhľadu, aj o závažných témach 20. storočia. O vojnách, o holokauste. Záver, tá bodka, ktorú hľadáme je myslím si o tom, že 20. storočie neskončilo. V skutočnosti to žijeme ďalej. Realita vyzerá trošičku inak, má nejaký iný šat, farby. Ale princíp toho, na čo ľudia dokážu naletieť, aké izmy, na aké populistické teórie vládcov, to pokračuje dodnes. V tomto je tá inscenácia zábavná a znepokojujúca zároveň,“ povedal Luterán.

Spoločná tvorba inscenácie s piatimi hercami martinského divadla bola podľa neho príjemným objavovaním rôznych súvislostí a vzájomným obohacovaním sa. „Najmä zo strany Viliama Hriadeľa ako zástupcu najstaršej hereckej generácie v Martine. Cez ktorého skúsenosť a osobný zástoj sa nám naozaj darilo ísť oveľa viac do hĺbky a autentickosti. Pretože, predsa len vek hrá rolu. A pán Hriadeľ si to 20. storočie z nás všetkých zažil najviac. To chcem vyzdvihnúť spoločne s jeho výkonom,“ doplnil režisér novej inscenácie SKD.

Postavu chlapca stvárnil v hre martinského divadla Daniel Žulčák, ktorý sa narodil v roku 1988. „Čiže, už som z 20. storočia veľa nezažil, ani neviem o ňom toľko vecí. Ale cez túto hru som sa dozvedel veľa informácií. Našli sme si v nej, čo sa nám na tom páči. A teraz už viem o 20. storočí aj niečo povedať. Niektoré veci sú v knihe Ouředníka vymyslené, niektoré sú faktické veci. Máme výstupy, kde sa rozoberajú naozaj silné témy. Je to povedané a zahraté s nadhľadom a miestami situácie zľahčujeme. Sami sme zvedaví, ako to dopadne a ako to diváci prijmú,“ dodal Žulčák.

 

Autor: TASR © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn