Reklama
nedeľa, 16 marec 2014 00:00

Mladá fotografka Magdaléna Očenášová pripravuje fotenie v štýle "boudoir" Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Mladá fotografka Magdaléna Očenášová pripravuje fotenie v štýle "budoir" Mladá fotografka Magdaléna Očenášová pripravuje fotenie v štýle "budoir"

Boudoir fotografie ukazujú ženskosť nežne, no provokatívnym spôsobom, sú tu pre ženy každého veku a konfekčnej veľkosti. Môžu byť skvelý darček pre muža alebo si ich môžete darovať sama sebe ako dôkaz svojej krásy a zmyselnosti. Fotografie sú vyzývavé, pritom nepoburujúce ale vzbudzujúce fantáziu. Fotografka Magdaléna Očenášová nám porozprávala o tomto štýle fotenia viac.

Aké boli vaše začiatky s fotením?

Fotila som od detstva a vždy ma to bavilo. Na profesionálnej úrovni som sa tomu začala intenzívnejšie venovať asi pred rokom. Zameriavam sa na portréty, fotím ženy, páry, tehuľky, deti a pod. Samozrejme fotím aj spoločenské akcie ako sú svadby, oslavy či stužkové. Mám skúsenosti s viacerými štýlmi, už dlhšiu dobu fotím glamour a začala som sa venovať aj štýlu boudoir. Je veľa žien, ktoré by takéto fotografie chceli mať, ale nevedia sa odhodlať, alebo im nie je príjemné absolvovať takéto fotenie s fotografom mužského pohlavia. Žien fotografiek, ktoré takéto fotenie ponúkajú, je pomerne málo.

 

V čom spočíva rozdiel medzi štýlmi glamour a boudoir?

V prípade glamour ide o zmyselné fotografie žien v spodnej bielizni, ktoré je možné nafotiť v podstate kdekoľvek, v štúdiu či doma na posteli. Fotografie v štýle boudoir sú trochu tajomné a šteklivé, ale málo odhaľujúce a viac povzbudzujúce fantáziu. Dôležité je najmä to, že fotenie prebieha vždy v honosnom prostredí, či už v luxusných hotelových apartmánoch alebo v elegantných historických objektoch. V tejto súvislosti sme rozbehli spoluprácu s hotelom Impozant vo Valčianskej doline. Prvé fotenie je naplánované už na najbližší víkend. Ženy, ktoré chcú sebe alebo niekomu inému spraviť radosť peknými fotografiami majú možnosť objednať sa. Niečo z mojej tvorby si môžu záujemkyne pozrieť na www.facebook.com/pages/Madelaine-Photography. Výhodou je, že v tomto prípade priestory zabezpečujeme my bez toho, že by bola finálna cena fotenia nejako navýšená.

 

Ako prebieha fotenie? Čo všetko to obnáša?

Najskôr so záujemkyňou preberieme jej predstavy, dohodneme sa, aké oblečenie a rekvizity si má priniesť. Vlastné rekvizity používam málokedy, je vždy lepšie, keď si fotená osoba donesie vlastné veci, ktoré sa k nej hodia. V prípade záujmu poskytujem aj líčenie a kompletnú vizáž. Máloktorá žena má s takýmto fotením skúsenosti. Väčšinou neprichádzajú s nejakou jasnou predstavou ako by to malo vyzerať. Fotí sa z viacerých uhlov, dôležité je vedieť si model správne natočiť. Počas fotenia spolu komunikujeme a nápad prichádza zväčša spontánne. Trvá nám to od pol hodiny do troch hodín. Záleží od toho, či si požiadavky, ktoré žena má, vyžadujú nejakú špecifickú prípravu. Následne vyberieme najlepšie zábery a tie upravím do konečnej umeleckej podoby. Úprava jednej fotografie trvá niekedy aj štyri hodiny, záleží aké efekty použijem. Výsledkom je 10 fotografií v čiernobielom aj farebnom prevedení. Dá sa samozrejme dohodnúť aj na väčšom počte.

 

Čo najčastejšie vedie ženy k tomu, že absolvujú takéto fotenie?

Veľa žien po takýchto fotografiách túži. Väčšinou si to objednávajú ony sami a fotografie majú byť originálnym darčekom pre partnera. Okrem samotných fotografií vieme zábery použiť aj na výrobu kalendára alebo knihy. Fotografie môžeme vytlačiť v podstate na čokoľvek, na sklo, na plátno a rôzne iné materiály. Veľmi zaujímavá je tlač na drevo. Na drevených obrazoch je pod fotografiou vidno aj kresbu dreva, čo vyznie oveľa krajšie ako na plátne.

Ukážka fotografií, autor: Magdaléna Očenášová


Aké zaujímavé objekty v okolí využívate na fotenie?

Priestory si môžu ženy vybrať samy alebo im niečo viem navrhnúť ja. Ja osobne fotím radšej von. Zaujímavé fotografie vznikajú buď vo výrazne pekných priestoroch, aké ponúkajú hotely, kaštiele a pod. alebo v ošarpaných prostrediach, v rozbitých budovách, podchodoch. Dôležitý je vždy nápad a príbeh.

 

Aké sú vaše plány do budúcna? Spolupracujete s profesionálnym fotografom Martinom Šarlinom. Pripravujete aj nejaké spoločné aktivity?

Chcem sa začať venovať foteniu jemného aktu v prírode. Okrem spolupráce s hotelmi by sme radi nadviazali aj spoluprácu s požičovňami šiat alebo svadobnými salónmi aby sme mohli pri fotení ponúknuť ženám aj rôzne exkluzívne šaty. Vybavujeme aj fotenie na hrade v Slovenskej Ľupči, kde je krásny pôvodný interiér. Chceli by sme tam fotiť glamour a použiť aj dobové šaty. Plány sú aj čo sa týka streetovej fotografie, aj keď fotenie obnažených tiel na otvorenom priestranstve býva komplikované. Určite by sme chceli spoločne spraviť aj výstavu našich fotografií v niektorej z martinských kaviarní.

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online