Vytlačiť túto stránku
pondelok, 17 marec 2014 21:26

Turiec znovu ožíva amatérskym divadlom

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Turiec znovu ožíva amatérskym divadlom Turiec znovu ožíva amatérskym divadlom

Turčianske kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK organizuje 21. a 22. marca 2014 regionálnu súťažnú prehliadku ochotníckych divadelných súborov Turčianske divadelné dni (TDD). Hoci sa na prehliadku chystalo až 8 divadelných súborov do uzávierky prišlo do TKS 6 prihlášok, čo je však oproti minulému roku, kedy súťažili iba 3 súbory, potešujúci nárast.

Počas dvoch súťažných dní sa predstavia ochotnícke súbory z Kláštora pod Znievom, Lipovca, Žabokriek, Belej-Dulíc, Blatnice a Turčianskych Teplíc. Vrútky a Bystrička sa chystajú na svoje premiéry až po súťaži. Víťazné divadelné súbory budú reprezentovať náš región na krajskej prehliadke Belopotockého Mikuláš, ktorá sa bude konať v Liptovskom Mikuláši v dňoch 2. - 6. apríla 2014.

 

Ochotnícke divadlo má v Turci dlhoročnú tradíciu

V minulosti, keď nebolo toľko televíznych programov či iného kultúrneho vyžitia, sa ľudia radi prišli nielen pozrieť na divadlo vo svojej obci, ale mali aj väčší záujem sami hrať v ochotníckych súboroch. V niektorých rodinách sa herectvo takpovediac dedí z pokolenia na pokolenie. Ak deti vidia záujem a vzor vo svojich rodičoch, niektoré sa pridajú samé alebo ich rodičia privedú k tejto záľube. Je dôležité zachovávať túto turčiansku tradíciu. Prostredníctvom divadla si  herci zlepšujú svoju schopnosť komunikácie a prezentácie pred verejnosťou, spoločnej práce i trpezlivosti. Herci aj diváci spoznávajú diela významných autorov a učia sa úcte k našim dejinám.

Autor: PaedDr. Branislav Kohút

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky