Reklama
pondelok, 24 marec 2014 23:26

Turčianske divadelné dni 2014 Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Turčianske divadelné dni 2014 Turčianske divadelné dni 2014

Uplynulý víkend v Turci patril ochotníckemu divadlu. Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja spolu s Obcou Belá-Dulice organizovali už tradičnú súťažnú regionálnu prehliadku ochotníckych divadelných súborov – Turčianske divadelné dni (TDD) 2014.

Divadelné dosky ožili v piatok 21. a sobotu 22. marca t. r. v Turčianskych Tepliciach, Kláštore pod Znievom a Belej-Duliciach. Tentokrát sa predstavilo 6  súborov, ktoré súťažili v 2 kategóriách: v amatérskom divadle súborov dospelých to boli súbory z Belej-Dulíc, Lipovca, Blatnice, Kláštora pod Znievom a Žabokriek; v amáterskom divadle mladých (do 26 rokov) sa predstavil súbor – Tanečné divadlo Shadow of music pri TO ZUŠ Turč. Teplice, ktoré zároveň bolo jediným reprezentantom okresu Turčianske Teplice.

Odbornej porote predsedal Jozef Abafi, herec Bábkového divadla Žilina a vedúci žilinského divadelného súboru Makovice, jej ďalšími členmi boli Mgr. art. Tibor Kubička zo Slovenského komorného divadla a Mgr. art. Matej Moško, divadelný kritik z Bratislavy.  Prehliadka sa  uskutočnila v príjemnej atmosfére a priateľskom duchu. Turčiansky región na krajskej prehliadke Belopotockého Mikuláš budú v Liptovskom Mikuláši v dňoch 4. - 8. mája reprezentovať ochotníci zo Znievskeho rado(sť)dajného divadla v Kláštore pod Znievom s hrou Šľachtické hniezdo (réžia Ľubomíra Krkošková) a  Tanečné divadlo  Shadow of music pri TO ZUŠ Turčianske Teplice so svojou Labuťou piesňou (réžia Monika Kajanová).


Medzi ocenených patria:

Divadelný súbor pri Obecnom úrade v Žabokrekoch s inscenáciou Rodinné nezhody (réžia Martin Zachar, ml.), ktorý sa umiestnil na 2. mieste, a Divadelný súbor pri Obecnom úrade a Miestnom odbore Matice slovenskej v Belej – Duliciach s hrou Pacientka (réžia Juraj Benčík), umiestnený na 3. mieste. Cenu za ženský herecký výkon si odniesla Jela Kašková - postava Márie Dmitrijevnej Kalitinovej (Kláštor pod Znievom), za mužský herecký výkon ocenila porota dvoch hercov: Antona Náčiniaka, ktorý stvárnil kapitána zbojníkov Rajnohu (Blatnica) a Miroslava Sovčíka, ktorý sa skvelo zhostil postavy policajta (Lipovec).

 

Autor: PaedDr. Branislav Kohút © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn