Reklama
utorok, 01 apríl 2014 00:00

Cesta I/65 z Martina do Turčianskych Teplíc sa premieňa na "tankodrom" Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(17 hlasov)
Cesta I/65 z Martina do Turčianskych Teplíc sa premieňa na "tankodrom" Cesta I/65 z Martina do Turčianskych Teplíc sa premieňa na "tankodrom"

Cesta má na úseku Martin - Turčianske Teplice už viac ako 50 rokov a jej pôvodný účel - prepravná trasa tankov sa pomaly začína napĺňať. Na rekonštrukciu v uplynulých rokoch neboli vyčlenené prostriedky. Stará panelovka je však zaradená do plánov na rekonštrukciu v rokoch 2013 - 2015. Práve v tomto roku má prebehnúť verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu.

Samotná rekonštrukcia bude zabezpečená cez verejné obstarávanie v dvoch fázach. Najskôr bude vybratý uchádzač na spracovanie projektovej dokumentácie a následne uchádzač na realizáciu stavby formou červeného FIDIC-u. Predpokladaná hodnota zákazky stavebných prác je v sume 49,8 miliónov eur. Financovanie stavby je plánované zo štátneho rozpočtu a cez Operačný program Doprava z rozpočtu fondov EÚ. Viacerí vodiči zatiaľ využívajú alternatívnu trasu cez obce Príbovce, Jazernicu a Malý Čepčín. Cez tieto obce začala masívne prúdiť aj kamiónová doprava, to sa však v uplynulých mesiacoch zmenilo, pretože od roku 2014 sa platí mýto aj na vybraných cestách II. a III. triedy.

 

Na dezolátny stav cesty I/65 upozorňuje od apríla 2014 aj nový web

Stránka s príznačným názvom tankodrom.sk bola vyhotovená na účely monitorovania stavu okolo rekonštrukcie cesty I/65 a zároveň upozorňuje s určitou dávkou humoru na súčasnú situáciu. Nájdete tu súhrn tlačových správ, mapu a môžete si dokonca vypočuť aj tradičný zvuk panelovky. "Tankodrom.sk vznikol ako reakcia na závažnú a dlhodobo neriešenú situáciu na tejto významnej spojnici Turca. Je to kocúrkovo. S takým turisticky i kultúrne významným regiónom ako je Turiec vieme získať oveľa vyššiu návštevnosť ako dnes a pritom stačí málo - začať od kvalitnej cestnej infraštruktúry. Vodiči si ničia dlhé roky nápravy, vznikajú tu reálne škody a kvalita povrchu cesty sa neustále zhoršuje. V súčasnosti stav tejto komunikácie skôr odrádza od migrácie turistov medzi regiónmi," vysvetľuje Matej Bórik, autor myšlienky a zakladateľ združenia Turiec Online. "Iniciatívu vo veci urýchlenej rekonštrukcie môže podporiť každý. Cez stránku tankodrom.sk je možné objednať symbolickú nálepku, z ktorej výťažok bude slúžiť práve na sledovanie vývoja rekonštrukcie cesty. Dúfam, že budúci rok už konečne začne výstavba," dodáva Bórik.

 

Budúca rekonštrukcia prinesie obmedzenia v doprave

Frézovanie povrchu a príprava nového asfaltu na pôvodnej ceste nie je možná. Cesta sa musí z dôvodu rekonštrukcie podložia pripraviť kompletne nanovo, čo znamená vytvoriť vrstvy v celkovej hrúbke asi jeden meter. Do úvahy pripadá aj recyklácia starého materiálu, ktorý bude použitý ako štrkové lôžko hrubšej frakcie. Komplexný postup výstavby a skladba cesty bude určená až na základe geologického prieskumu v jednotlivých miestach trasy.

 

Viac: www.tankodrom.sk

 

Autor: Jana Krivačková © Autorské práva sú vyhradené

Jana Krivačková

Editorka Turiec Online