Reklama
utorok, 08 apríl 2014 23:08

Festival KonzervaFest podporí mladých umelcov

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Autentická stredoiveká dedina Paseka pod Strečnom Autentická stredoiveká dedina Paseka pod Strečnom

Žilinský samosprávny kraj a Súkromná spojená škola Martin s organizačnou zložkou Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium organizujú v dňoch 6.-8. jún 2014 podujatie KonzervaFest. Festival sa bude konať v priestoroch Hradu Strečno a jeho podhradí, kde je od septembra 2013 sprístupnená oddychová zóna v prostredí autentickej stredovekej dediny Paseka.

Festival je zameraný na podporu mladých umelcov, ktorí vďaka podujatiu odprezentujú najmä svoje absolventské predstavenia pred odbornou i laickou verejnosťou. Okrem jedinečnej možnosti konfrontácie tvorby s ostatnými študentmi z celého Slovenska účastníci absolvujú aj workshopy, ktoré budú prebiehať počas všetkých troch dní festivalu. Zaujímavosťou je, že sa obsah workshopov sústreďuje na také oblasti, ktoré nie sú v dostatočnej miere podchytené v učebných osnovách, a preto budú pre študentov mimoriadne atraktívne. Prípravu na budúcu umelecko-tvorivú prax si budú účastníci zdokonaľovať  na workshopoch divadelnej kritiky, autorského písania, bábkovej tvorby, fyzického a pohybového divadla a filmu.

 

Program

sobota 7.6.
18.00 martinské konzervatórium - Verná nevera - J.Mokoš
20.00 bratislavské konzervatórium - Nemá kocúr večne hody - N.A.Ostrovskij
22.00 topoľčianske konzervatórium - Júl - I.Vyrypajev

nedeľa 8.6.
Pred obedom - prezentácia výstupov workshopov
13:00 nitrianske konzervatórium - Zakázané známosti (študentské autorské predstavenie)

 

"Našou ideou je položiť základy dlhodobej platforme, ktorá umožní končiacim študentom umeleckých škôl ukázať, čo sa počas svojho štúdia naučili. Nevýhodou absolventských a vôbec celkovo konzervatoristických predstavení je, že nemajú dlhú životnosť. Chceme, aby mali účastníci festivalu možnosť konfrontácie s ostatnými školami a efektívnejšie zúročili vlastné úsilie i vedomosti, schopnosti a zručnosti nadobudnuté počas štúdia. Ide však o veľký projekt, na ktorý sme potrebovali silného partnera. Našli sme ho v Žilinskom samosprávnom kraji,“ uviedol autor myšlienky projektu a pedagóg Súkromnej spojenej školy, Michal Legíň.

"Zámerom župy je vytvoriť v Žilinskom kraji optimálne podmienky pre stretávanie sa mladých umelcov. KonzervaFest je jedným zo spôsobov, ako takéto výsledky dosiahnuť. Radi podporíme originálny a prínosný nápad a tým myšlienka KonzervaFestu rozhodne je. Vnímame ju aj ako silný preventívny nástroj pred nežiaducimi spôsobmi trávenia voľného času mládeže. Pevne verím, že sa nám spoločnými silami podarí zhmotniť predstavu do konkrétneho podujatia a zachováme jeho kontinuitu i v ďalších rokoch. Podpory mladých talentovaných ľudí nikdy nie je dosť,“ dodal Juraj Blanár, predseda žilinskej župy. Festival podporili: Turiec online, Regionportal.

 

Autor: Hana Danová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja, ŽSK © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn