nedeľa, 13 apríl 2014 18:08

Dražba otrokov – vieme komu pomáhame

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Dražba otrokov – vieme komu pomáhame Dražba otrokov – vieme komu pomáhame

Evanjelická spojená škola v Martine sa s veľkou horlivosťou a nadšením pravidelne zapája do rôznych projektov zameraných na pomoc tým, ktorí to nemali v živote ľahké. V rámci pôstneho obdobia nie je ani tento rok výnimkou. Študenti evanjelického gymnázia sa rozhodli ale predsa pomôcť neštandardnou formou – dobrovoľne sa rozhodli byť otrokmi, aby mohli slúžiť iným a výťažok za svoju prácu venovať týraným matkám a deťom.

Občianske združenie Brieždenie z Kláštora pod Znievom pomáha týraným matkám a deťom, ktorí trpia domáce násilie. Motiváciou pre pomoc blížnym zo strany študentov je presvedčenie, že pomáhať druhým má zmysel a dokáže pomôcť zlepšiť ich ťažkú a nie raz až beznádejnú situáciu. Aj preto uskutočňuje Evanjelická spojená škola v Martine veľké sociálne projekty dokonca dvakrát v roku. Zúčastňuje sa na nich celá škola, pretože zapojením každej triedy a každého žiaka rastie sociálne vnímanie žiakov a ich ochota pomáhať biednym a núdznym“, vysvetľuje jeden z princípov školy riaditeľ Jozef Sopoliga.

S cieľom prispieť k dobrej službe občianskeho združenia Brieždenie a pomôcť týraným ženám a deťom sa gymnazisti rozhodli vyzbierať peniaze, ktoré pomôžu iným tak trochu netradične – usporiadaním dražby otrokov. Nápad popísala študentka Andy Snováková takto: „Každý z nás – študentov gymnázia sa na pár hodín stane otrokom svojmu dočasnému majiteľovi. Dražba bude prebiehať klasickým spôsobom. Otrok ponúkne svoju službu a vyhlási vyvolávaciu cenu, za ktorú je ochotný službu vykonať. Kto dá najviac peňazí, ten získava svojho otroka.“

Služby otrokov boli skutočne rôzne. Kúpiť ste si mohli masáž chrbta, kosenie trávnika, vysávanie, starostlivosť o dieťa alebo pečenie Marlenky či donášku nákupu. Otrokárstvo sa ujalo aj medzi samotnými študentmi. Tí si medzi sebou poslúžili napríklad vypracovaním domácej úlohy, doučovaním alebo príprave desiaty na celý týždeň. „Pre týrané matky a deti sa snažíme spraviť čo najviac, okrem “otrokárčenia“, ktoré prinieslo finančné prostriedky, chceme pomôcť aj prostredníctvom zbierky posteľnej bielizne, trvanlivých potravín, uterákov, ale aj riadu či čistiacich prostriedkov“, pripomenula ďalšie aktivity v rámci sociálneho projektu gymnazistka Veronika Šugarová.

Pripomeňme, že tohtoročný sociálny projekt predstavuje úspešné pokračovanie niekoľko rokov prebiehajúcej pomoci Evanjelickej spojenej školy v Martine, určenej blížnym a núdznym.Sociálna angažovanosť študentov ESŠ je totiž jedna z najsilnejších charakteristík školy. Milým prekvapením je skutočne pozitívna spätná väzba zo strany žiakov – ich ochota dávať je často hodnotným príkladom aj pre dospelých. Z tohto dôvodu sa do sociálnych projektov nie raz radi zapoja aj samotní rodičia žiakov. Deti, spolu so svojimi rodinami, takto pomohli deťom na Ukrajine, pri zbierke na výstavbu Inštitútu odborného vzdelávania v Afganistane, ale ja deťom a mladým ľuďom s HIV v Ugande či prisťahovalcom zo Somálska.

Častosť a hĺbku sociálnych aktivít na ESŠ ocenila aj známa nezisková organizácia Človek v ohrození, ktorá sa dlhodobo venuje sociálnej pomoci núdznym doma aj v zahraničí. Koncom novembra minulého roku tak Evanjelická spojená škola v Martine získala vzácnu, raz ročne udeľovanú cenu Človeka v ohrození. ESŠ bola ocenená za „prepájanie globálneho vzdelávania, darcovstva a výchovy k tolerancii a otvorenosti.“

 

Autor: Hedwiga Tkáčová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Doprava v regióne