Vytlačiť túto stránku
streda, 16 apríl 2014 00:00

V martinskom kempe pre bezdomovcov využívajú aj alternatívnu energiu

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
V martinskom kempe pre bezdomovcov využívajú aj alternatívnu energiu V martinskom kempe pre bezdomovcov využívajú aj alternatívnu energiu

Vysoké náklady na energie prinútili občianske združenie (OZ) Proces-3 využívať vo verejnom kempe v Martine vlastné zdroje energie. Kemp s deviatimi drevenými chatkami a novou bytovkou pre 28 ľudí vykurujú centrálne drevom, využívajú vodu z vlastnej studne a stavajú malú fotovoltickú elektráreň.

Šéf občianskeho združenia (OZ) Proces-3 Daniel Diškanec zdôrazňuje, že úspora oproti energiám z verejných zdrojov je viac ako 50 %. "Len náklady na kúrenie by sa vyšplhali do veľkých súm, keby sme kupovali drevo, uhlie alebo plyn. To by v podstate bolo drahé ako v ubytovni a celý náš projekt by stratil význam," povedal Diškanec s tým, že mesačný poplatok pre každého obyvateľa je 30 eur.

Na pitie používajú v kempe vodu z verejného vodovou, na pranie a technické účely vodu z vlastnej studne. "Elektrinu máme aj z verejnej siete. Teraz robíme malú fotovoltickú elektráreň, ktorá by mala mať okolo 1600 wattov a mohla by nám pokryť vlastnú spotrebu elektrickej energie. Najväčšiu spotrebu má cirkulár na pílenie dreva, ktoré vozíme do kempu. Svetlo spotrebuje minimum energie, lebo všade máme úsporné diódové žiarovky. Na chladničku, ktorú využívame centrálne pre všetkých, máme vlastný zdroj fotovoltického článku," uviedol šéf OZ Proces-3.

Vo vlastnej réžii si podľa neho obyvatelia kempu dopestujú zemiaky a krmoviny pre dve kravy, koňa a sliepky. "Máme okolo 7 hektárov poľa, ktoré sme viac-menej vyklčovali po rôznych miestach, kde to bolo nevyužité. Majitelia nás nechali na pokoji, lebo sa im staráme o pozemok. Pobyt v kempe je založený na činnosti, ale problém je s pracovnou silou. Je tu približne 50 ľudí. V podstate už polovica kempu sú dôchodcovia, invalidi a mentálne postihnutí. Keď sme začínali, mali sme viac ľudí, ktorí boli schopní pracovať. Teraz je čoraz viac ľudí bezvládnych, pracovať už nedokáže 70 % z nich. Skôr by mali byť v ústavoch, ako u nás, ale to zatiaľ zvládame," dodal Diškanec.

 

Autor: TASR, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky