streda, 16 apríl 2014 00:00

V Martinskom skanzene privítali Veľkú noc tradičnými zvyklosťami Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
V Martinskom skanzene privítali Veľkú noc tradičnými zvyklosťami V Martinskom skanzene privítali Veľkú noc tradičnými zvyklosťami

Veľkú noc na dedine sprostredkovali divákom v skanzene počas uplynulej nedele folklórne súbory aj ľudový remeselníci s ukážkami svojej tvorby. Detský folklórny súbor Kalužiar priblížil zvyklosť vynášania Moreny a folklóristi zo súboru Lysec z Belej - Dulíc predviedli nefalšovanú veľkonočnú oblievačku a šibačku.

V škole z Petroviec prebiehali počas dňa tvorivé dielne, v rámci ktorých si záujemcovia mohli vyskúšať zdobenie kraslíc rôznymi technikami. Pleteniu veľkonočných korbáčov sa mohli malí i veľkí priučiť v dome z Moškovca. V olejárni z Oravského Veselého boli pripravené ukážky tradičnej metódy lisovania ľanového oleja. V rámci Veľkonočného jarmoku ukázali svoje ľudovo-umelecké remeslo výrobcovia z rôznych kútov Slovenska. Okrem množstva nápadito zdobených kraslíc a korbáčov ponúkali návštevníkom i výrobky z dreva, prútia či textilu. S umeleckými predmetmi trh obohatili aj šperkári a drôtikári. O chutné špeciality sa už tradične postarala krčma z Oravskej Polhory. Nechýbala ani každoročná rímsko-katolícka omša v kostole z Rudna.

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online