Reklama
pondelok, 28 apríl 2014 00:00

Cestovateľský večer ukázal Tri tváre Austrálie

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Cestovateľský večer ukázal Tri tváre Austrálie Cestovateľský večer ukázal Tri tváre Austrálie

Tri výlety troch cestovateľov absolvované počas troch týždňov strávených u protinožcov sprostredkoval priaznivcom Cestovateľských večerov uplynulý piatok Michal Kraus. Austráliu predstavil ako raj pre surferov i potápačov, ako domov exotických živočíchov, ako krajinu čajovníkov, eukalyptov a akácií a fascinujúcich skalných útvarov, ale aj ako svet pulzujúcich veľkých miest. Divákom priblížil stretnutie s krokodílom aj s prítulnou koalou, s divokými koňmi aj s bezprizórnou ťavou na benzínovej pumpe. Nechýbalo video zachytávajúce typického austrálskeho klokana v divokej prírode.

Pútavé rozprávanie, doložené množstvom fotografií, previedlo divákov juhovýchodným pobrežím Austrálie, koralovými útesmi a dažďovými pralesmi severovýchodného pobrežia, vnútrozemskými národnými parkmi aj známymi austrálskymi mestami Sydney či Canberra. Jedným z najväčších zážitkov bolo pre Michala potápanie sa na veľkej útesovej koralovej bariére.: „Potápať sa na tejto koralovej bariére bolo mojim detským snom. Koralová bariéra sa tiahne po dĺžke asi 2000 kilometrov a je to jediná stavba vytvorená živými tvormi, ktorá je viditeľná aj z mesiaca.“

 

Zaujímavá bola aj návšteva najstaršieho pôvodného pralesu Daintree, ktorý nepretržite rastie už 120 miliónov rokov: „Po príchode do tejto oblasti sme dostali základné upozornenia a obdržali sme eukalyptový repelent. Bolo nám povedané, že keď stretneme kazuára, čo je meter a pol veľká sliepka, ktorá hrozne kope, že ju nemáme provokovať ani sa jej otáčať chrbtom. Keď budeme pri vode, nemáme si tam namáčať ruky, lebo sú tam krokodíly a na plážach sa nemáme kúpať, lebo sú tam jedovaté medúzy štvorhranky,“ popísal Michal bežné nebezpečenstvá austrálskeho pralesa.

 

Podarilo sa im dostať aj na najvyšší vrch Austrálie Mt. Kosciuszko, ktorý sa nachádza v Snežných horách vo výške 2228 m.n.m. Zlatým klincom ich cestovateľského programu bola návšteva Národného parku Uluru- Kata- Tjuta: „Krajina sa zmenila skutočne na červenú, ako to poznáme z obrázkov. Uluru je monolit, ktorého veľká časť sa nachádza pod povrchom, vznikol vrásnením a eróziou. Na monolite sú vrásy vedené vertikálne a je to spôsobené tým, že tento útvar bol počas vrásnenia v dôsledku pohybu tektonických dosiek natočený. Pre domorodých obyvateľov aborigénov je to posvätné miesto, ktoré uctievajú a návšteva Uluru, je veľmi riadená,“ priblížil Michal známy národný park. Dobrodruhovia si nenechali ujsť ani degustáciu exotických mäsových špecialít pripravených z krokodíla, ťavy, emu či klokana, no nie všetky z nich by prípadným záujemcom aj odporučili. Na najbližší cestovateľský večer sa môžeme tešiť, ako obvykle, posledný piatok v nasledujúcom mesiaci. Pripravená je téma z talianskych Dolomitov.

Autor: Mira Kováčová, foto: Michal Kraus © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online