Vytlačiť túto stránku
utorok, 29 apríl 2014 00:00

Folklóristi postavili v Múzeu slovenskej dediny tri máje

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Folklóristi postavili v Múzeu slovenskej dediny tri máje Folklóristi postavili v Múzeu slovenskej dediny tri máje

Za sprievodu hudby a tanca postavili dnes v Múzeu slovenskej dediny v Martine mládenci z považskobystrického Folklórneho súboru Bystričan máje pred krčmou z Oravskej Polhory a pri domoch z Nolčova a Novote.

Popri stavaní májov ponúkol program podľa kurátora Slovenského národného múzea - Múzea slovenskej dediny Radovana Sýkoru tradičný výhon hospodárskych zvierat. „V ľúbostnej poradni sa návštevníci dozvedeli vzácne rady o magických praktikách pri ľúbostných záležitostiach. Poradňa Májová noc má svoju moc prezradila, ako sa ochrániť pred strigami a zlými silami. V nej sa návštevníci dozvedeli o prosperitnej mágii, poverách a ochrane proti zlým silám, ktoré sa vo väčšej miere prebúdzajú na svätého Juraja a v noci z 30. apríla na 1. mája,“ uviedol Sýkora.

Do tajov ľudového liečenia pomocou liečivých rastlín, ktorých zber sa začína v jarnom období, nechala návštevníkov nazrieť Bylinkárska poradňa babky korenárky. „Malí i veľkí návštevníci si mohli vyskúšať šikovnosť v tvorivej dielni a pripravené boli aj kolky či chodúle. V rámci programu nechýbali ani ukážky tradičnej ľudovej výroby a evanjelické služby Božie v kostole z Rudna,“ dodal kurátor Slovenského národného múzea - Múzea slovenskej dediny.

Autor: TASR, foto: Múzeum slovenskej dediny - OZ Jahodnícke háje © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky