piatok, 09 máj 2014 00:00

Profesor Ivan Hričovský: odporúčaná ročná dávka ovocia na obyvateľa je 96 kg Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Profesor Ivan Hričovský: odporúčaná ročná dávka ovocia na obyvateľa je 96 kg Profesor Ivan Hričovský: odporúčaná ročná dávka ovocia na obyvateľa je 96 kg

Gazdovský dvor v Turčianskych Kľačanoch hostil v utorok vzdelávacie podujatie s názvom Význam pestovania tradičných odrôd ovocia a revitalizácia starých sadov. Školenie organizovalo Národné centrum pre rovnosť príležitostí v spolupráci s Vidieckym parlamentom na Slovensku v rámci projektu Zamestnanosť na vidieku – možnosti a výzvy.

"Najčastejšou príčinou nezamestnanosti vidieckych žien je problém s dochádzaním za prácou. Práca musí prísť späť na vidiek. Cieľom projektu je namotivovať a zmobilizovať ľudí, ktorí žijú na dedinách v rôznych regiónoch, aby si našli zdroj obživy a začali sa venovať chovu alebo pestovaniu, aby začali produkovať poľnohospodárske výrobky. V rámci tohto projektu chceme nielen motivovať a pripraviť ľudí, ale aj vytvoriť podmienky, ktoré im umožnia ich produkty predať, aby to, čo dochovajú, vypestujú a spracujú, vedeli uplatniť na trhu, aby z toho mali príjem a oživilo sa poľnohospodárstvo. To znamená budovať  odbytové centrá, podporovať  predaj z dvora a taktiež pracovať na podpore vidieckeho turizmu, v ktorom vidíme zatiaľ pomerne nevyužitý potenciál. Budeme tiež podporovať rôzne možnosti spracovania ovocia v sušičkách, muštárňach a pod., aby pestovatelia dokázali predať nielen primárny produkt, ale aj vytvárať pridanú hodnotu a zvýšiť tak možnosť zárobku. Praktické ukážky ponúkame nielen ovocinárom, ale aj malým hospodárom venujúcim sa spracovaniu mlieka. Pripravujú sa aj školenia pre začínajúcich včelárov," uviedla Mgr. Anna Klimáčková z Národného centra pre rovnosť príležitostí.

 

V rámci teoretickej časti sa účastníci z radov skúsených ovocinárov, začínajúcich pestovateľov, aj z radov študentov dozvedeli hodnotné informácií o systéme integrovanej ochrany ovocia, možnostiach biologického ošetrenia rastlín a o použití konkrétnych liečiv. Do problematiky používania rastlinných olejov, prírodných aminokyselín či biofungicídov v boji proti škodcom a ochoreniam ovocných stromov a vinohradov uviedol prítomných Ing. Zoltán Tamašek zo spoločnosti Biotomal. "Keďže trend BIO a EKO je neustále rastúci, uprednostnenie biologickej ochrany pred chemickou je dôležité nielen kvôli tomu, že výrobky budú zdravšie, ale aj z hľadiska ich  žiadanosti a predajnosti na  trhu," doplnila Anna Klimáčková.

 

O praktické ukážky revitalizácie stromov v starom ovocnom sade sa postaral nestor slovenského ovocinárstva a záhradkárstva profesor Ivan Hričovský. Vo svojej prednáške poukázal na žalostný stav spotreby ovocia na Slovensku: „Odporúčaná ročná dávka ovocia na obyvateľa je 96 kg, no aktuálna spotreba je len niečo vyše 50 kg ovocia na obyvateľa za rok. Ročne skonzumujeme v priemere 22 kg jabĺk, no len 3,7 kg hrušiek, 2,8 kg sliviek, 1,5 kg čerešní, 0,4 kg višní, 3,6 kg broskýň, 2,3 kg marhúľ  a len 0,3 kg orechov. V priebehu roka však dovezieme na Slovensko 55 000 ton banánov, 50 000 ton jabĺk, 29 000 ton mandariniek, 22 000 ton pomarančov a dokonca aj 12000 ton hrozna.“

V tejto súvislosti profesor Hričovský upriamil pozornosť na dôležitosť pestovania a konzumovania domáceho ovocia, ako aj na význam zachovania tradičných odrôd ovocia, a to najmä z pohľadu ich odolnosti voči chorobám, škodcom či mrazu, ich stabilnejším výnosom a vysokej nutričnej hodnote. Profesor Hričovský dal pri tejto príležitosti záhradkárom do pozornosti publikáciu Pomológia - Odrody druhej polovice 20. storočia a prvých rokov 3. milénia určenú záhradkárom a šľachtiteľom, ktorá sa zaoberá vybranými historickými a krajovými odrodami ako aj knihu Rok v ovocnej záhrade, ktorá je praktickým sprievodcom ovocinárskou sezónou.

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online