Reklama
štvrtok, 15 máj 2014 22:32

Výstava Vystúp z kruhu násilia odštartovala na martinskom Divadelnom námestí Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Výstava Vystúp z kruhu násilia odštartovala na martinskom Divadelnom námestí Výstava Vystúp z kruhu násilia odštartovala na martinskom Divadelnom námestí

Putovná výstava, ktorá má za cieľ poukázať na problematiku násilia páchaného na ženách odštartovala 14. mája v Martine a postupne sa premiestni aj do ďalších miest Žilinského kraja.

Informačnú expozíciu pripravilo krízové centrum Žena v tiesni, ktoré je odborným špecializovaným pracoviskom poskytujúcim bezplatné a anonymné poradenské služby ženám v núdzi. Počas svojej osemročnej existencie pomohlo občianske združenie viac ako 1000 ženám, ktoré zažívali násilie od partnera. Výstava je realizovaná v rámci projektu Láska ≠ násilie, ktorého snahou je posilnenie zraniteľných skupín a eliminovanie násilia.

„Figuríny predstavujú dva typy príbehov. Na ležiacich figurínach sú popísané príbehy žien, ktoré neprežili násilnícky vzťah, čím sa snažíme poukázať na dôležitosť tejto problematiky, pretože násilie páchané na ženách môže mať aj fatálne dôsledky. Na stojacich figurínach sú príbehy žien, ktoré prešli našou poradňou, sú anonymne spracované, aby neboli rozpoznané. Majú slúžiť ako motivácia pre ženy, ktoré sa ocitli v podobnej situácii. Je dôležité, aby vedeli, že aj z násilníckeho vzťahu sa dá vymaniť a viesť normálny život,“ uviedla Barbora Ševčíková z Občianskeho združenia Žena v tiesni.

Pri figurínach sa v priebehu dňa pristavili jednotlivci i väčšie skupiny aj školské kolektívy. Boli im k dispozícii odborní pracovníci, letáky, informácie o organizácii i o možnostiach pomoci. Ženám, ktorým nie je príjemné konfrontovať sa s touto témou na verejnosti bol k dispozícii baner s kontaktnými údajmi občianskeho združenia. Potrebné informácie nájdu na www.zenavtiesni.sk.

„Ženám poskytujeme komplexný poradenský servis, od sociálneho poradenstva, cez právne rady až po psychologickú poradňu. Ak je to nevyhnutné, zabezpečíme aj pomoc iných odborníkov. Snažíme sa im pomôcť pri procese odpútania sa od násilníka, aby ich odchod bol bezpečný. Vždy sa ale žena sama rozhodne, ktorou cestou chce ísť,“ dodala Barbora Ševčíková.

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online