štvrtok, 22 máj 2014 00:00

Slovenské národné múzeum v Martine pripravilo návštevníkom bohatý program

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Slovenské národné múzeum v Martine pripravilo návštevníkom bohatý program Slovenské národné múzeum v Martine pripravilo návštevníkom bohatý program

Slovenské národné múzeum v Martine pripravilo pre svojich návštevníkov aj tento rok kreatívny a zaujímavý program v rámci podujatia Noc múzeí a galérií. Aktuálny ročník sa tematicky viazal na tradície štyroch ročných období. Múzeum sa postaralo nielen o kultúrny program, ale aj o poznávaciu prechádzku po muzeálnej záhrade, určenú milovníkom prírody.

"Noc múzeí a galérií je veľmi dobrým spôsobom, ako našim návštevníkom ukázať, že múzeum nie je iba nejaká neživá inštitúcia. Snažíme sa prezentovať príbehy a históriu predmetov, ktoré tu návštevníci počas bežnej prevádzky vidia. Počas tejto noci sa v Martinskom etnografickom múzeu vystriedali rôzni vystupujúci. Predviedol sa súbor Furmička z Maďarského Čemera - sú to potomkovia Slovákov narodení v Maďarsku, ktorí nám prišli predstaviť  svoje tradície, svoje kroje i dobrú náladu. V programe predviedli svadobné tance aj dievčenskú karičku. Popri speve a tanci ukázali svoje krásne ľudové kroje a pripravili aj drobnú prehliadku ľudových krojov, ktoré sa nosia v rôznych generáciách počas Turíc a počas Kvetnej nedele. Okrem tohto súboru bol pre návštevníkov pripravený drobný kvíz, v rámci ktorého si deti ale aj dospelí mohli preskúšať svoje vedomosti zo štyroch ročných období, pričom každý šikovný riešiteľ získal za vylúštenie rébusu certifikát. Návštevníci sa mohli tiež pozrieť na to, ako sa kedysi piekol chlebík a vyskúšať si starú formu mletia múky," priblížila program Milena Kiropolská zo Slovenského národného múzea v Martine. Počas večera vystúpil aj Jano Cíger z Mädokýša so svojim rozprávaním o Jankovi Hraškovi. Nechýbali rôzne tvorivé dielne pre malých i veľkých ani tradičné chutné občerstvenie v podobe ochutnávok domácich produktov.

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online