nedeľa, 01 jún 2014 22:41

Výsledky štúdií k úseku D1 Turany - Hubová má mať NDS v júli Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Diaľnica medzi Dubnou Skalou a Turanmi má byť hotová do konca budúceho roka Diaľnica medzi Dubnou Skalou a Turanmi má byť hotová do konca budúceho roka

O najvhodnejšom trasovaní úseku diaľnice D1 Turany - Hubová má rozhodnúť dokumentácia, ktorú si dala vypracovať Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Ide o terénny inžiniersko-geologický prieskum a porovnávaciu štúdiu.

"Výsledky štúdií by mala mať NDS k dispozícii v júli 2014," uviedol pre TASR hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Sú podľa jeho slov nevyhnutné na to, aby sa rozhodlo o najvhodnejšom vplyve trasovania diaľnice vzhľadom na životné prostredie. Tento úsek diaľnice totiž dlhodobo sprevádzajú problémy. Najprv sa pre vplyv diaľnice na životné prostredie museli dopĺňať do projektu dodatočné opatrenia na zmiernenie jej zásahov do prírody. Následne sa v úseku budúcej cesty zosunula pôda a trasa diaľnice sa preto nanovo vyhodnocuje.

 

Najnovšie dokumenty sú podľa Kóňu tiež podmienkou pre budúce financovanie stavby zo strany EÚ, zároveň spresnia harmonogram ďalšej výstavby diaľnice. Pôvodne bol na tento úsek diaľnice zvolený údolný variant s tunelmi Rojkov a Havran. Mimovládne organizácie však spochybnili posúdenie vplyvu stavby na územia Natura 2000. Európska komisia (EK) preto v roku 2010 neodobrila financovanie výstavby tejto časti diaľnice cez takzvané projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP projekty) Európskou investičnou bankou, ktoré plánovala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Súhlas EK dostala diaľnica až koncom roka 2012. Brusel prijal opatrenia Slovenska, ktoré mali zmierniť dopady diaľnice na životné prostredie. Niektorí ochranári však s touto trasou aj napriek tomu nesúhlasili. Navrhovali variant, ktorý je podľa nich miernejší k životnému prostrediu, a to trasa s tunelom Korbeľka.

 

Na jar 2013 sa však na trase budúcej diaľnice pri obci Šútovo zosunula pôda

Tým sa opäť začalo posudzovať trasovanie diaľnice. Ak by sa rozhodlo o jeho zmene, začiatok výstavby cesty by sa mohol posunúť aj o niekoľko rokov. Momentálne má NDS naplánovaný začiatok prác na jej budovaní na rok 2016 a dokončenie odhaduje na rok 2019.


 

Autor: TASR, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn