utorok, 10 jún 2014 20:30

Slovesná jar v znamení 20. výročia prijatia zákona o Martine ako Centre národnej kultúry Slovákov

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Slovesná jar v znamení 20. výročia prijatia zákona o Martine ako Centre národnej kultúry Slovákov Slovesná jar v znamení 20. výročia prijatia zákona o Martine ako Centre národnej kultúry Slovákov

V utorok 3. júna 2014 sa začal tradičný festival Slovesná jar, ktorý každoročne organizuje Matica slovenská. Tento rok je to už jeho 48. ročník a zároveň sa koná aj pri príležitosti 20. výročia prijatia zákona o Martine ako Centre národnej kultúry Slovákov. Ako prvé podujatie sa uskutočnila beseda Igora Váleka na Gymnáziu V. Paulínyho Tótha v Martine s názvom Martin v literatúre alebo literárny m(i)estopis.

Poobede sa vo výstavných priestoroch Matičného domu vernisážou otvorila zaujímavá a ojedinelá výstava Vincent Hložník – Poklad Slovenska, kde si mohli hostia pozrieť vystavené originálne diela tohto významného umelca. Výstava potrvá do 5. augusta 2014. V podvečerných hodinách sa prvý deň Slovesnej jari ukončil príjemným posedením Stretnutie na dobrej adrese v Antikvariáte Mädokýš v priestoroch budovy Živeny. Do Martina zavítala Adela Banášová s otcom Jozefom Banášom. Besedu viedol známy Martinčan Janko Cíger, ktorý svojich hostí nešetril ani uštipačnými otázkami, na ktoré potom mohli nadviazať aj účastníci tejto akcie.

 

V stredu pokračovala Slovesná jar tradičným každoročným podujatím pre detského diváka Jarná škola fantázie v aule Biblickej školy. Deti sa mohli tešiť z prítomnosti spisovateľov i ilustrátorov. Tentoraz boli hosťami Peter Mišák, Igor Válek a ilustrátor Peter Uchnár, vyhlásili sa tiež výsledky súťaže o Majstra spisovateľa a Majstra ilustrátora. Poobede sa v martinskom T-klube otvorila výstava výtvarníčky Márie Fúčelovej a slávnostne sa prezentoval debut mladej začínajúcej spisovateľky Oľgy Gluštíkovej, týmto počinom sa tiež otvorila Modrá katedrála, čo je nová edícia Vydavateľstva MS pre debutujúcich autorov. Paralelne sa konalo podujatie v Dome Hronského Autori jednej knihy, kde moderátor Milan Gonda so svojimi hosťami spomínali na život a tvorbu Viery Kubičkovej. Večer sa na Mestskej scéne odohrala autorská recitácia poézie i prózy spojenej s hudbou zoskupenia Poetic elektric, ktoré tvoria Dali Stano, Ľubo Kepič, Peter Suchanský, Tomáš Vojcovič.

 

5. júna, v doobedňajších hodinách tretieho dňa Slovesnej jari, sa uskutočnili dve besedy, a to na Gymnáziu A. Lettricha so spisovateľmi Mariánom Grupačom a Michalom Badínom, ktorí predstavujú mladú slovenskú literatúru. Druhá beseda spojená s prednáškou a prezentáciou sa uskutočnila na Gymnáziu J. C. Hronského vo Vrútkach, kde pracovníčka SLÚ MS Zuzana Bukovenová študentom tretieho ročníka predstavila Maticu slovenskú, významné výročia roku 2014 a mnoho zaujímavostí z histórie i súčasnosti. Počas celého dňa i v nasledujúcich dňoch sú k dispozícii dve prezentácie, resp. výstavy v Turčianskej galérii, a to pri príležitosti 100. výročia narodenia Hany Zelinovej Farba slov Hany Zelinovej a Bienále fantázie 2014 výstava najlepších detských prác z medzinárodnej súťaže v interaktívnom prostredí. V podvečerných hodinách sa na Mestskej scéne uskutočnil koncert spojený s rozhovormi s pražskými hosťami Františkom Cingerom a Radkom Pytlíkom, ktoré uvádzali Igor Válek a Marián Grupač a hudobnými vstupmi zaujala Katarína Máliková.

V piatok 6. júna sa uskutočnili posledné dve podujatia tohtoročnej Slovesnej jari. Najprv si matičiari pripomenuli 153. výročie Memorandového zhromaždenia a položením venca k reliéfu na Memorandovom námestí vzdali úctu našim predkom, ktorí vybojovali pre slovenský národ Maticu slovenskú aj tri slovenské gymnázia. Poobede sa ešte v T-klube stretli záujemcovia o poéziu i prózu, aby sa tam predstavili členovia literárneho klubu SILANS zo Žiliny. Tento rok Slovesná jar prebiehala v netradičnom mesiaci jún, neubralo jej to však na kvalite podujatí a snáď sa takto o rok znova stretneme s hosťami a návštevníkmi, ktorých vždy radi na tomto tradičnom festivale uvidíme a privítame. Dovidenia na 49. ročníku Slovesnej jari.

 

Autor: Mgr. Zuzana Bukovenová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn