piatok, 11 január 2013 00:00

Strom splnených prianí priniesol darčeky ďeťom aj mamám. Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(16 hlasov)
Strom splnených prianí priniesol darčeky ďeťom aj mamám. Strom splnených prianí priniesol darčeky ďeťom aj mamám.

Vždy na Vianoce, už po štvrtýkrát v našom regióne sa realizuje iniciatíva Strom splnených prianí, ktorej cieľom je poskytnúť sociálne slabším to, o čom snívajú. Strom prianí bol tento raz vystavený v OC Mirage v Žiline a za krátky čas sa zaplnil nie len prianiami ale aj darčekmi. Čo všetko zahŕňa príprava tohto podujatia a aké sú výsledky Vám prinášame v rozhovore s Mgr. Julianou Krivušovou z Martina, organizátorkou podujatia.

Hlavnou myšlienkou tejto charitatívnej akcie je, že dobrí ľudia, rodiny, pracovné kolektívy, organizácie, školy a spoločnosti môžu pripraviť srdečné prekvapenia a splniť tak rôzne priania. Zakúpia jeden či viac darčekov konkrétnemu dieťatku alebo žene a darček následne prinesú pod stromček. Často sú prianiami veci, ktoré sú pre ľudí bežne dostupné, avšak pre niektorých ťažko dosiahnuteľné. Vďaka darcom zo Žiliny, Martina, Vrútok ale aj širšieho okolia si mohli dopriať Vianoce aj tí, ktorí na to nemajú prostriedky.

 

Aké boli začiatky Stromu prianí?

"Myšlienka prišla z Čiech. U nás v Martine to organizoval jeden úžasný pán, ktorému som aj s jeho dcérou pomáhala. Pripravovali sme stromček, rozdávali letáky, balili darčeky. Vtedy sme vďaka dobrým ľudom získali počas troch rokov mnoho darčekov pre deti z Dojčenského ústavu v Martine. Táto činnosť bola dosť časovo a finančne náročná, aj napriek tomu ma zaujala natoľko, že som sa do organizácie tohto podujatia pustila minulý rok."

Tento rok sa organizoval Strom prianí v Žiline, pre koho boli darčeky?

"Akciu sme pripravili pre ženy a deti, ktoré bývajú v zariadení „LÚČ“ v Žiline, kde pracujem ako psychologička. Sú to týrané ženy a ich deti, ženy v hmotnej núdzi, ktoré majú psychický alebo fyzický hendikep, máme v zariadení aj šesť detí bez rodičov. Keďže je zariadenie v Žiline, bol aj stromček umiestnený v OC Mirage, ktoré nám bezplatne poskytlo priestor. Iniciatíva sa aj vďaka dobrovoľníkom rýchlo rozšírila. Pri stromčeku boli dievčatá, ktoré ľudí informovali akým spôsobom môžu pomôcť. Dokonca pomáhali aj ženy s deťmi zo zariadenia LÚČ. Vyrábali vianočné ozdoby na stromček a chodili ho strážiť a robiť osvetu počas víkendov. Spočiatku neverili, že ich priania budú splnené a neskôr boli uchvátené tým, koľko ľudí darčeky poskytlo."

 

Zvuková reklama, ktorá bola v médiách v decembri 2012:{play}zvuk/2013/01/strom.mp3{/play}

 

S OC Mirage sa Ti spolupracovalo dobre, nebolo to komplikované vybaviť?

"Vedenie OC Mirage bolo veľmi milé a ústretové už od začiatku spolupráce. Dostali sme priestor na prízemí. Mali sme len problém so skladovaním darčekov. Tu nám pomohla SBS služba, ktorá poskytla svoju miestnosť. Darčekov ľudia priniesli naozaj mnoho, nečakali sme taký veľký záujem. Ľudia splnili všetky priania ešte pred ukončením akcie a tak sme požiadali deti a ženy z domova o ďalšie priania :) Je úžasné, že aj v takej ťažkej dobe, sú ľudia tak neuveriteľne láskaví a veľkorysí."

Ako teda prebiehal samotný výber a odovzdanie darčeka?

"Poviem to príkladom. Dieťa napísalo svoje meno, prianie, poďakovanie a vek na kartičku (Timko, 4 roky, smetiarske auto), potom sme lístok zavesili na stromček a každý si ho mohol pozrieť. Ten kto sa rozhodol autíčko kúpiť, ho mohol priniesť a my sme ho následne po ukončení akcie odovzdali konkrétnemu dieťaťu. Darčeky čakali všetkých pod vianočným stromčekom v zariadení. Všetky balíčky sme okrem toho kontrolovali, či nie sú poškodené a podobne. Celkovo bolo vyše 180 darčekov. Dokonca sa o zariadení dozvedelo mnoho ľudí a počas celej akcie nosili obnosené veci, hračky, oblečenie, knižky k nám do zariadenia."

Priania museli byť rôznorodé, s čím všetkým si sa stretla?

"Deti častokrát prišli aj s tým, čo sa nedá zaplatiť peniazmi - želali si zdravie, či strávenie sviatkov s rodinou. Dali sa tam nájsť aj plienky, knihy, oblečenie, hračky, dokonca aj kolieskové korčule. Na darčeky sa skladali aj kolektívy firiem alebo školských tried. Niektorí doniesli aj darčeky navyše, poskytli financie, alebo napísali priania, či listy pre toho, komu doniesli darček, čo je podľa mňa úžasné a možno to obdarovaného človiečika potešilo viac ako darček."

Vianoce skončili. Aká bude ďalej Tvoja cesta, čo sa pripravuje?

"Pre sponzorov, darcov a dobrovoľníkov chceme pripraviť Večer vďaky v Žiline. Bude to kultúrnospoločenské podujatie, ktorým by sme chceli urobiť radosť aj my. Dúfam, že sa to podarí zorganizovať v najbližších týždňoch, chceme tam predniesť aj výsledky a spätnú väzbu z tohto ročníka. Ak sa to tento rok nepodarí zorganizovať, kvôli vážnym zdravotným komplikáciám, ktoré mám od Vianoc, určite na darcov a sponzorov nezabudneme budúci rok. Teda, samozrejme, že to bude pokračovať aj o rok. Bola by som rada, keby sa do iniciatívy zapojili aj iné mestá, aby to nebola len regionálna aktivita. Na budúci rok sa možno stretneme aj v OC Tulip :)"

Táto aktivita si vyžaduje veľa času a úsilia, neuvažuješ nad vznikom nadácie alebo združenia?

"Určite áno, toto by som rada zabezpečila v budúcnosti. Pre vznik nadácie je potrebný vysoký vklad a to v súčasnosti nie je z mojej strany možné. Niečo mám pripravené, dúfam že sa mi podarí osloviť aj na základe tohto ročníku nových sponzorov. Chcela by som rozšíriť aj tím dobrovoľníkov, aby sme mohli o rok pôsobiť vo viacerých mestách. Na prípravu potrebuje človek mnoho času, u mňa to bolo niekoľko týždňov, v práci boli ústretoví."

Podujatie oslovilo pomerne dosť ľudí, kde všade ste to propagovali?

"Samotná akcia má veľmi peknú myšlienku a mám pocit, že sa šírila medzi ľuďmi sama. Samozrejme, že sme jej pomohli. Nahrali sme krásny spot, ktorý bol vo vysielaní Rádia Regina. Pomohli by nám aj iné rádiá, ale oslovili sme ich žiaľ neskoro, reklamný čas mali v decembri už obsadený. Uvažujeme aj nad videoklipom ale to bez sponzorov nezvládneme. Veľkou pomocou pri propagácii bola reklamná agentúra VAV & ROSSI z Martina, ktorá nám zabezpečila letáky a iné propagačné materiály. OC Mirage nám tiež poskytlo priestory na reklamu. ICM v Martine nám robilo reklamu na svojej stránke.

Nemali ste problémy s nedôverou ľudí voči tejto zbierke?

"V súčasnosti sa na Slovensku organizuje množstvo charitatívnych podujatí a zbierok. Verím tomu, že ľudia môžu mať problém s ich transparentnosťou a sú opatrnejší. Tento problém sme nemali, naša verejná zbierka má konkrétnych príjemcov v konkrétnom zariadení a ako som už spomínala, ľudia kupovali darčeky samostatne, čiže vedeli kam investovali svoje peniaze. Reakcie ľudí boli veľmi pozitívne, čo nás teší. Je veľmi dôležité, aby darcovia mali spätnú väzbu, mysleli sme aj na transparentnosť, preto sme založili webovú stránku (www.strompriani.sk), kde sú potrebné informácie a fotografie. Taktiež sme usporiadali aj verejnú zbierku, aby sme ošetrili možnosť, že by ostali nejaké priania nesplnené. Našťastie sa tak nestalo, financie ostali a budú použité na potreby pre deti a ženy zo zariadenia LÚČ. Koľko peňazí bolo darovaných a na čo budú použité bude uvedené na našej webovej stránke, hneď ako bude pokladnička rozpečatená. Výsledky budú prezentované aj na podujatí Večer vďaky v Žiline. Robím to pre ľudí a s mojím čistým svedomím a veľkou motiváciou a snahou je budovanie dobrého mena tejto iniciatívy."

 

Ďakujeme všetkým sponzorom:

OC Mirage – poskytlo priestory, VAV & ROSSI – zabezpečila propagáciu, Venco trade – darovala 2,5 m vianočný strom – Strom splnených prianí, Walmark – darovala vitamínové doplnky pre všetky ženy a deti a ponúkli dopĺňať vitamíny celoročne, GAYA, s. r. o. – zabezpečila webový priestor, Turiec Online (firma Bormat) - zabezpečuje webhosting, GEOstatik a.s. – darovala financie,  Rádio Regina – venovali nám svoj čas, Nadácia LÚČ – vďaka ktorej sme mohli uskutočniť verejnú zbierku, Sklenárstvo Krivušová – darovali veľké zrkadlá v ráme pre dievčatá, Markman Music – sponzorovali hudobné CD pre ženy, JESTA – Stanislav Jesenský – darovala pyžamká, OPTYS spol. s.r.o. – darovali pre dievčatá denníky, Lekáreň Beatrix – darovala tlakomer, Detský svet v OC Mirage – darovali deťom permanentky do detského sveta, Intersport a Martinus – poskytli darcom zľavu na derčeky, Metlife Amslico, Národná 8, Žilina, – finančný dar.

Veľké ďakujem patrí aj všetkým dobrovoľníkom a stredným školám v Žiline, ktoré sa do projektu zapojili:

Stredná zdravotnícka škola, Obchodná akadémia sv. Tomáša Akvinského, Gymnázium sv. Františka z Assisi v Žiline.

Špeciálne poďakovanie patrí:

Alexander Snopek, Martin Jura, Mgr. Lucia Jurová, Gabriela Dedonová, Ing. Zuzana Žáková, Jana Lapšanská, Jarka Smrečková, Mgr. Martina Mikulová, Terezka Mazáková, Ing. Ján Cíger, Tatiana Bohušová a kolegyne, Júlia Bodorová, Ing. Helena Ristvejová, MUDr. Lazarina Matejková, Adela Vicencová, všetkým ženám a deťom zo zariadenia a mojej rodine za pomoc a podporu.

Veľké ĎAKUJEM patrí všetkým darcom, bez Vás by sa táto charitatívna akcia nepodarila uskutočniť. Vyčarovali ste množstvo úsmevov a radosti :)

 

Web: http://www.strompriani.sk

Facebook: Strom splnených prianí

Rozhovor bol autorizovaný.

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn