nedeľa, 15 jún 2014 00:00

Centrum environmentálnej výchovy pomáha deťom spoznávať prírodu hravou formou Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Centrum environmentálnej výchovy pomáha deťom spoznávať prírodu hravou formou Centrum environmentálnej výchovy pomáha deťom spoznávať prírodu hravou formou

Žiaci zo ZŠ Hurbanova strávili dopoludnie v Centre environmentálnej výchovy Turiec v Blatnici. Piatacku tému - vodný a lúčny ekosystém si pripomenuli v teoretickej časti a následne si poznatky nielen o vode, vodných živočíchoch a rastlinách upevnili v teréne formou súťaží a ekohier.

Centrum environmentálnej výchovy navštívi ročne približne 4 000 žiakov z Martina a okolia. Jeho počiatky siahajú do deväťdesiatych rokov, kedy environmentálna výchova fungovala pod hlavičkou Stanice mladých prírodovedcov v kaštieli v Turčianskom Petre a zastrešovalo ju Centrum voľného času Kamarát. Vzdelávanie, ktoré si za tie roky získalo priazeň žiakov i pedagógov, poskytuje ucelený učebný program nadväzujúci na osnovy základných škôl. Kvôli zmenám vo financovaní centier voľného času prešlo viacerými organizačnými zmenami a  momentálne funguje v rámci neziskového sektoru pod hlavičkou občianskeho združenia Centrum environmentálnej výchovy Turiec.

"Centrum environmentálnej výchovy má tri prevádzky, jednu v Turčianskej Štiavničke, druhú v Turčianskom Petre a tretia je v Blatnici. Do Turčianskeho Petra chodia najmenšie deti - druháci na bábkové divadlo, rezbárske dielne, hranie na fujare, košikárstvo a pod. Tretiaci a štvrtáci navštevujú Turčiansku Štiavničku, kde máme psy, mačky, činčilu, leguána, hady, korytnačky, pavúky, aby boli v kontakte so zvieratami. Piataci a šiestaci absolvujú Blatnicu. Jeden žiak príde do Blatnice počas základnej školy tri krát, dva krát ako piatak a raz ako šiestak. Počas týchto návštev sa venujeme  lesnému, vodnému a lúčnemu ekosystému. So šiestakmi preberáme sídelný ekosystém. Prednášky sú založené na upevňovaní školského učiva biológie, ale pridávame samozrejme aj ekológiu a environmentálnu výchovu ako takú. Celý program je popretkávaný rôznymi súťažami a bonusovými úlohami, za ktoré deti dostávajú body. V závere ich snaženie vyhodnotíme a odmeníme deti drobnými cenami," uviedol Radovan Šenšel z CEV Turiec.

Lektori environmentálnej výchovy vtiahli deti do teórie prostredníctvom pútavých informácií a príkladov. Žiaci sa dozvedeli rôzne zaujímavosti, ako napríklad to, že morská voda zamŕza až pri -2°C, že 1 kvapka ropy znečistí celú vaňu čistej vody, že pijavice sa dožívajú až 20 rokov, ako aj to, že štuka môže mať až 700 zubov. Nechýbali poznatky o vode, ani určovanie jednotlivých druhov živočíchov a rastlín. Záver teoretickej časti deťom spestril papagáj Fiona vypustený z klietky priamo do učebne.

Deň strávený v prekrásnom prostredí Blatnice a Gaderskej doliny sa niesol v znamení pohybu, poznávania a súťaženia. Svoje sily a vedomosti si súperiace tímy zmerali v disciplínach Zlatá rybka, Plavčík, Rýchlo a zbesilo či Záhadná cesta. "Tu v Blatnici sa snažíme zaujať deti hravou formou učenia prostredníctvom rôznych súťaží, aby si vytvorili vzťah k prírode a chápali súvislosti. Deti majú pocit, že sa hrajú, ale v skutočnosti sa učia. Snažíme sa o to, aby mali možnosť overiť si teoretické informácie priamo v praxi, aby vedeli poznatky využiť aj v reálnom živote," vysvetlil Martin Kondek z CEV Turiec.

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online