Reklama
utorok, 17 jún 2014 00:00

Noc hudby zmení 20 slovenských miest na veľké koncertné pódiá

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Noc hudby zmení 20 slovenských miest na veľké koncertné pódiá Noc hudby zmení 20 slovenských miest na veľké koncertné pódiá

Tretí ročník Noci hudby otvorí v piatok 20. júna o 9.00 program Cirkus Muzikus na dvore bratislavského Hudobného centra na Michalskej ulici. Na veľké koncertné pódiá sa zmení 20 slovenských miest, ponúknu viac než 70 podujatí určených pre všetkých, bez obmedzenia veku či žánrových preferencií.

"Od ranných hodín až do neskorej noci, dokonca niekde s presahom do 21. júna, zaznie hudba v mnohorakých podobách z námestí, ulíc, parkov, škôl, hudobných klubov, kostolov či koncertných siení," TASR informovala Stanislava Murínová, PR manažérka Noci hudby, iniciatívy Hudobného centra inšpirovanej francúzskym Sviatkom noci. Svoje umenia tak návštevníkom jednotlivých, vzájomne voľne prepojených podujatí predvedú orchestre, zbory, kapely, jednotlivci, amatéri aj profesionáli.

 

"Našou snahou je, obrazne povedané, vyzliecť hudbu z rób a frakov a priblížiť ju aj tým, ktorí na koncerty zvyčajne nechodia," hovorí Oľga Smetanová, riaditeľka Hudobného centra. Tento rok sa organizátorom podarilo priviesť na Noc hudby aj hosťa zo zahraničia - renomovaného amerického bubeníka a skladateľa Petera Erskinea. "Zahrá si spolu s Ľubošom Šrámkom, Petrom Lipom či slovenskými jazzovými zoskupeniami NikiStein Jazz Sextet či obľúbenými Bratislava Hot Serenaders na bratislavskom Primaciálnom námestí v rámci večernej akcie programu, na Jazzovej Noci hudby," spresnila.

 

V Bratislave bude okrem Jazzovej Noci hudby (18.00 - 22.00) lákadlom aj premiérové uvedenie diel Ľ. Čekovskej, L. Borzíka, A. Slezáka a ďalších súčasných autorov v podaní Melos Ethos Ensemble pod taktovkou kórejského dirigenta Chungkiho Mina (17.00 - 18.00, Primaciálny palác), Koncert pre Bratislavu (19.30, Dóm sv. Martina), Žalmy slovenských skladateľov (20.00, koncertná sieň Klarisky) či otvárací koncert festivalu Viva Musica! (21.6., Hlavné námestie). V rámci žánrovej pestrosti a plurality hudby na domácich aj návštevníkov hlavného mesta ďalej čaká klezmer vo V-klube (18.00), viedenský underground či "kanálový rock-rap" v Hlave XXII (20.30), ale aj reggae v Café Scherz (21.00). Zákutia Bratislavy spojené s hudbou môžu záujemcovia spoznávať na jednom z mnohých sprievodných podujatí bratislavskej Noci hudby - exkurzii Spoznajte hudobnú Bratislavu! Prehliadka v sprievode Zuzany Godárovej sa začne o 15.00 h v Hudobnom centre. K piatkovej Noci hudby sa pripájajú svojím pestrým programom aj Banská Bystrica, Hanušovce nad Topľou, Humenné, Kamenec pod Vtáčnikom, Klčov, Košice, Košťany nad Turcom, Kremnica, Levice, Martin, Nitra, Poprad, Rajec, Ružomberok, Trenčín, Trestená, Veľký Biel, Vranov nad Topľou či Žilina. Kompletný zoznam všetkých podujatí je zverejnený na www.nochudby.sk.

 

Program v regióne Turiec:

20. 6. 2014 16:00 / Martin / Verejné prehrávky žiakov Súkromného hudobného a dramatického konzervatória v Martine

Sála: Mestská scéna / Usporiadatelia: Centrum kultúry MARTIN

 

20. 6. 2014 19:30 / Košťany nad Turcom / Koncert skupiny Fragile

Sála: Záhrada kaštieľa / Usporiadatelia: Košťany nad TurcomAutor: TASR © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online