Reklama
nedeľa, 22 jún 2014 00:00

Turistický chodník Ferraty HZS skompletizovali otvorením spodnej časti Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Turistický chodník Ferraty HZS skompletizovali otvorením spodnej časti Turistický chodník Ferraty HZS skompletizovali otvorením spodnej časti

Turistický chodník „Ferraty HZS“ na Martinské hole dnes na konečnej zastávke MHD v Martine - Stráňach skompletizovali otvorením jeho spodnej časti členovia Skialp klubu Kriváň a záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) s dobrovoľníkmi.

Vrchnú časť chodníka otvorili podľa predsedu Skialp klubu Kriváň Petra Kračmera minulý rok v septembri. „Celá trasa má 4,8 kilometra s prevýšením 770 výškových metrov a nachádza sa na nej zhruba desať premostení potoka a sedem oddychových miest s lavičkami. Je vyznačená červenou turistickou značkou a päť panelov popri nej informuje návštevníkov o miestnej faune a flóre, o chodníku, o jeho výstavbe a aj o určitých pravidlách, ktoré sú na chodníku zavedené,“ uviedol Kračmer.

 

Doplnil, že samotná ferrata, čiže vrchná časť chodníka od štvrtej informačnej tabule, je zaistená technickými pomôckami, ako sú laná, stúpačky a rebrík. „Je tam 428 metrov lán, 170 stúpačiek a jeden rebrík. Spodná časť po štvrtú informačnú tabuľu sa dá prejsť bez akéhokoľvek výstroja a zvládnu ju aj menej zdatní turisti, pričom táto trasa je obojsmerná. Vrchná časť sa momentálne rozdvojuje na ľahší a ťažší variant a stretáva sa opäť v jednom bode,“ dodal predsedu Skialp klubu Kriváň. Turistický chodník „Ferraty HZS“ vybudovali členovia Skialp klubu Kriváň a záchranári Horskej záchrannej služby s dobrovoľníkmi, na financovaní sa spolupodieľalo aj mesto Martin.

 

Autor: TASR © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn