Chyba

[sigplus] Kritická chyba: Priečinok obrázkov mostklacanyold sa predpokladá ako relatívna cesta k základnému priečinku obrázkov špecifikovanom v administrátorskom rozhraní.

streda, 09 január 2013 00:00

Nový most pre peších z Priekopy do Kľačian sa už dá používať. Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(20 hlasov)
Nový most pre peších z Priekopy do Kľačian sa už dá používať. Nový most pre peších z Priekopy do Kľačian sa už dá používať.

[sigplus] Kritická chyba: Priečinok obrázkov mostklacanyold sa predpokladá ako relatívna cesta k základnému priečinku obrázkov špecifikovanom v administrátorskom rozhraní.

V súčasnosti stavba síce dokončená nie je, ale cez štyri metre široký most je možné prechádzať. Autá a motorky majú prejazd zakázaný. Dokončenie sa plánuje po oteplení, je potrebné vykonať ešte drobné úpravy.

Na rekonštrukciu starého mosta z minulého storočia neboli peniaze a bezvýchodiskovú situáciu zachránila až výstavba diaľnice, ktorá toto miesto križuje. Na nový most si budú musieť chodci zvyknúť, vytvoril pre nich o niekoľko desiatok metrov dlhšiu obchádzku, no prioritou je bezpečnosť a komfort pri prechode. Pochôdzna časť je z drevených hranolov, ktoré sú upevnené v oceľovej konštrukcii s mohutným zábradlím. Celé dielo pôsobí pomerne luxusne. Stavba je koncipovaná aj na prejazd áut do 3,5 tony, toto ale povolené nie je. Výnimku majú iba záchranárske zložky.

Nový most Turčianske Kľačany 

Ľudia pôvodne predpokladali že prejazd autám povolený bude, hovorilo sa o tom ešte v roku 2010. Miroslav Lamoš, starosta obce Turčianske Kľačany, bude po kolaudácii iniciovať rokovania o povolení prejazdu osobnej dopravy. Treba však poznamenať, že v prípade prejazdu áut budú mať Vrútočania aj Kľačanci dostupný len jeden pruh o ktorý sa budú deliť aj s chodcami a cyklistami. Následne bude cesta viesť po úzkej trase popri závode ŽOS Vrútky, ktorá tiež nie je v dobrom stave a na trvalú dopravu nie je stavaná. Riešením by mohlo byť povolenie prejazdu aspoň pre motorkárov, ktorí túto trasu bežne používajú pri ceste do obce, alebo na rybačku či do blízkej chatovej oblasti a späť. Zimnú údržbu mosta zabezpečí obec Turčianske Kľačany.

Fotografie starého mosta od roku 2009 do roku 2012

{gallery}mostklacanyold{/gallery}

Starý most Turčianske Kľačany

V súčasnosti je skelet starej lávky zo železa už značne schátralý a prechod ním rozhodne neodporúčame. V starých betónových platniach sa opäť objavili diery a pod snehom ich nemusí byť vidno.

Starý most Turčianske Kľačany

Video TA3 - Most v Turčianskych Kľačanoch je pre chodcov, nie pre autá.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn