utorok, 01 júl 2014 00:00

ŠK Dynamo Diviaky oslavovalo 90 rokov existencie Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Prezident ŠK Dynamo Diviaky Jozef Turčány prevzal z rúk prezident TFZ Romana Horáka pamätnú plaketu k 90 rokom existencie klubu Prezident ŠK Dynamo Diviaky Jozef Turčány prevzal z rúk prezident TFZ Romana Horáka pamätnú plaketu k 90 rokom existencie klubu

Poslednú júnovú sobotu si vedenie klubu ŠK Dynamo Diviaky, ale aj ich fanúšikovia a pamätníci klubového futbalu v Turčianskych Tepliciach, pripomenuli 90 rokov svojej činnosti. Súčasťou celodenných osláv bolo uvedenie bývalých hráčov Dynama Ľudovíta Arvensisa (1940 – 2002), Jozefa Sopka (1942 – 1993), Jána Páleša (1929 – 1992) a Jána Kapalku (1955 – 2006) do siene slávy.

Futbalový klub ŠK Dynamo Diviaky pripravilo pre svojich fanúšikov, terajších aj bývalých hráčov a funkcionárov, dôstojnú oslavu 90 rokov svojej existencie. Sprievodnými podujatím bola výstava fotografií z histórie, ale aj súčasnosti klubu. Vyvrcholením celodenných osláv bol priateľský zápas s prvoligovým mužstvom Dukla Banská Bystrica, ktorý sa skončil víťazstvom Banskobystričanov 5:2.

V rámci osláv bolo uvedenie bývalých hráčov Dynama Ľudovíta Arvensisa, Jozefa Sopka, Jána Páleša a Jána Kapalku do siene slávy ŠK Dynamo Diviaky.


História futbalu v Diviakoch
História klubu ŠK Dynamo Diviaky sa oficiálne začala písať v roku 1924, no futbal v Diviakoch sa začal hrávať oveľa skôr. Prvé záznamy o tom sú z roku 1910. Prvý futbalový spolok vznikol po vojne, v roku 1921. V oboch prípadoch sa spomína najmä meno Júliusa Páleša. Práve jemu patrí zásluha za vznik klubu. Od roku 1924 sa futbal začal hrať najmä v rámci priateľských zápasov. Dynamo vždy stálo na ľuďoch a ich zanietení, lebo prostriedkov nikdy nebolo veľa. „A jedno, čo sme nikdy nemali bol pokladník, lebo sme nikdy nemali ani koruny,“ číta z prvorepublikovej klubovej kroniky Jozef Turčány, terajší prezident klubu ŠK Dynamo Diviaky. Prvá zmienka o peniazoch sa objavuje až po vojne, v roku 1921, kedy veľkostatkár a čestný predseda Hugo Kohn zložil účastinu 500 československých korún. Vždy teda museli byť na čele ľudia, ktorí dokázali ostatných motivovať, prekonávať prekážky, prinášať obete, dodáva Turčány.

Bohatá história a úspešná prítomnosť
Za najväčšie úspechy Dynama je možné považovať niekoľkonásobnú účasť v I. A triede, súčasnej futbalovej 4. lige. Priamo z Dynama sa do reprezentácie Československa do 17 rokov prebojoval odchovanec Dušan Zelezník, do olympijského výberu zase František Hruška. Dresy ligových mužstiev obliekali Jozef Sopko, Ján Kapalka, Roman Štrba a Igor Kasana. Dres Dynama však obliekalo a oblieka veľa skvelých hráčov a vzácnych ľudí.

 

Tréneri ako opory klubu aj hráčov
Tréneri sú samostatnou kapitolou Dynama. Je vhodné začať tými, ktorí vychovali deti a mládež – Milošom Škereňom, Jánom Gregorom, Jánom Kašubom, Jánom Kapalkom, Mariánom Ertľom, Milanom Kolenom. Zaujímavosťou je, že mnohí známi tréneri posledných rokov začínali práve v Dyname Diviaky – Ľudovít Hojný, Jaroslav Nebožka, Viktor Krištof, Ján Lukáčik, Milan Makový, Ivan Janiga, čiastočne aj Igor Libo, František Vítek, Ľubomír Windich. Ako pripomína šéf klubu Jozef Turčány, v Dyname sú veľmi radi, že Miroslav Kovalčík je úspešným pokračovateľom tejto tradície a z jeho strany je trénerska latka nasadená vysoko.

Sprievodnými podujatím osláv bola výstava fotografií z histórie, ale aj súčasnosti, klubu.


Dynamo malo šťastie aj na dobré vedenie
Nielen tréneri však formovali mužstvá Dynama. Bez takých vedúcich ako boli pán Skuhra, Zbytek, Vladár, dnes Frolo a Čižmárik, by si v Dyname nevedeli predstaviť existenciu. Podobne bez zdravotníkov pani Hankovej, pánov Ivana Šagátha a Maroša Rybárskeho, zanietencov akými boli Ivan Junaska, vodiči Ján Cvik, či Ján Dubovec. Pamätníci si možno ešte spomenú na pána Ondreja Ondruša, ktorý každú nedeľu nosil ťažké kufre prepotených a špinavých dresov prať domov, na  zanieteného a rázneho Jána Arvensisa, „Hospúdskeho“, ktorý ihrisko a kabínu Dynama dokázal chrániť vlastným telom, niekedy aj pred hráčmi samotnými. Ich dnešným dobrým pokračovateľom je Zdenko Klein. Podľa šéfa klubu Jozefa Turčányho, spomenúť si na všetkých činovníkov, sa asi nedá, ale nespomenúť niektorých by bolo chybou. Medzi nich v poslednom období patria páni Michal Červeň st., Rudolf Šefraník, Zdenko Klein, Ján Makový, ktorí zostanú zapísaní asi ako najznámejší predsedovia klubu. Spolu s nimi viedli na rôznych pozíciách klub aj Ján Voštinák, Jozef Knieteľ, tajomníci Milan Cvik a Pavol Hanko. V pamäti všetkých Diviačanov určite zostávajú aj  mená Rudolfa  Šišku, Ivana Pečnera, ktorých doménou bola najmä hospodárska oblasť.

 

Budúcnosť futbalu v Diviakoch je na schopných ľuďoch
Ak sa na chvíľu prezident klubu Jozef Turčány zamyslí, v mysli sa mu hneď vybavia stovky mien hráčov a desiatky krásnych zápasov. Súboje s Brnom, hokejovými legendami z Jihlavy, nezabudnuteľné oslavy 50. rokov a zápas Dynama s Interom Bratislava, neskôr Žilinou, Banskou Bystricou. Ihriská Dynama taktiež zažili sústredenia európskych profi klubov Ruchu Chorzów, Omonie Nikózia alebo aj našej Artmédie Petržalka. Tie najkrajšie príbehy si však Diviačania odohrali sami. Určite budú spomínať na derby zápasy s Dubovým, Turčianskymi Teplicami, Sučanmi, Palúdzkou, Lietavskou Lúčkou, Okoličným, Mošovcami. Na tie víťazné, aj na tie, kedy od zlosti škrípali zubami a v zúfalstve sedeli v kúte. Taktiež na stovky ľudí za bariérami a nekonečné diskusie vo vlakoch a autobusoch. Pravdou je však to, že v niektorých obdobiach najväčším úspechom bolo, že Dynamo prežilo, nezanikli a zostalo na futbalovej mape Slovenska. Lebo nie vždy tu boli len tí, ktorí mu fandili a podporovali ho. To platí aj dnes.

Autor: Text a foto: (rkd) © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn