Vytlačiť túto stránku
piatok, 04 júl 2014 00:00

Pitie kávy môže zachrániť zrak

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Pitie kávy môže zachrániť zrak Pitie kávy môže zachrániť zrak

Štúdia Cornellovej univerzity v USA prináša nový dôkaz prospešnosti kávy. Jej pravidelné pitie pôsobí ako prevencia proti zhoršovaniu zraku a dokonca dokáže oko ochrániť pred prípadným oslepnutím. Káva totiž obsahuje kyselinu chlorogénovú, ktorá zabraňuje degenerácii sietnice.

Prečo oko ochorie

Sietnica oka je tenká vrstva zložitého tkaniva na vnútornej ploche steny oka, ktorá prijíma a organizuje vizuálne informácie. Je jedným z najviac metabolicky aktívnych tkanív v tele, kyslík spotrebúva rýchlejšie ako všetky ostatné tkanivá vrátane mozgu. „Degenerácia alebo poškodenie sietnice nastáva vo chvíli, kedy tkanivo nemá dostatok kyslíka, a to vedie k zhoršeniu alebo strate zraku,“ konštatuje oftalmológ Peter Žiak z martinskej očnej kliniky UVEA Mediklinik. Prísunu kyslíka do sietnice bráni napríklad zúženie ciev spôsobené sklerózou, ale zhoršuje sa aj vekom a pri cukrovke.

 

Pokus vyšiel, čaká sa na dôkaz

V rámci výskumu vedcov z Cornellovej univerzity boli oči myší vystavené pôsobeniu oxidu dusnatého. Je to látka, ktorú v malej miere uvoľňujú rastliny a vo veľkej sa do vzduchu dostáva z výfukov áut a emisií tepelných elektrární. Oxid dusnatý vytvára oxidačný stres a voľné radikály, ktoré myšiam spôsobili degeneráciu sietnice. Niektoré myši však vedci vopred ošetrili kyselinou chlorogénovou (CGA). Výsledok bol zaujímavý – sietnica týchto jedincov bola v poriadku a bez znakov degenerácie.

 

Látka pochádzajúca z prírody

Tento druh kyseliny sa v prírode vyskytuje zriedka, takže jeho prítomnosť v surových kávových zrnách je výnimočná. Zelené zrnká kávy obsahujú 7 až 9% kyseliny chlorogénovej (CGA). Ak sa podarí potvrdiť schopnosť kyseliny preniknúť cez membránu až k sietnici oka, je veľmi pravdepodobné, že vedci popracujú na vyvíjaní syntetických zlúčenín obsahujúcich CGA, ktoré budú pacienti užívať vo forme očných kvapiek. „V tejto fáze výskumu sa môžu radovať najmä milovníci kávy, pretože ich láska k tomuto nápoju má vedecky potvrdené pozitívne účinky na zrak,“ uzatvára doktor Žiak z UVEA Mediklinik.

 

Autor: RR © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Najnovšie články od autora: Miroslava Kováčová

Súvisiace články podľa značky