pondelok, 14 júl 2014 00:00

Slávnostným ceremoniálom zahájili v Martine svetový šampionát leteckých modelárov Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Slávnostným ceremoniálom zahájili v Martine svetový šampionát leteckých modelárov Slávnostným ceremoniálom zahájili v Martine svetový šampionát leteckých modelárov

V nedeľu 13. júla v Martine slávnostne odštartovali Majstrovstvá sveta leteckých modelárov v kategórii F3J. Na martinskom Divadelnom námestí sa zišlo približne 280 ľudí z 28 krajín. Kultúrny program priniesol ukážky ľudovej hudby a tanca, nechýbali stredoveké šermiarske vystúpenia či ohňová show.

Toto vrcholné podujatie medzinárodnej leteckej federácie FAI hostí mesto Martin už po druhý raz. Po ôsmich rokoch sa u nás opäť predstavia reprezentanti z celého sveta. Okrem európskych modelárov sa zúčastnia aj tímy z Ameriky, Kanady, Turecka, Japonska, Nového Zélandu či Juhoafrickej republiky. Letové dni budú prebiehať od pondelka do piatku na letisku v Tomčanoch, a to od rána od 9:00 až do 19:00. Na základe 12 súťažných kôl sa ukáže, komu bude patriť titul majstra sveta a juniorského majstra sveta. Záverečné vyhodnotenie sa uskutoční na konci týždňa v Dražkovciach.

 

"V jednotlivých súťažných kolách ide najmä o zručnosť v riadení modelov. Sú to vetrone, ktoré nemajú motor a pohybujú sa teda voľným letom. Základnou podmienkou v tejto kategórii je, že súťažiaci musí udržať model vo vzduchu 10 letových minút a následne s ním musí pristáť na vopred určené miesto. Keďže Turiec sa nachádza v kotline, týmto modelom sa tu veľmi dobre lieta. Preto sme ako jediný štát vyhrali usporiadanie majstrovstiev sveta už druhý krát. Miestne poveternostné podmienky dvíhajú modely, a keď si nájdu správny vietor, dokážu tých 10 minút bez problémov držať vo vzduchu," vysvetlil organizačný riaditeľ Ľubomír Gren. Na majstrovstvách je vítaná aj verejnosť. Počas letových dní v Tomčanoch je v bezpečnej vzdialenosti vyhradený priestor, z ktorého môžu návštevníci sledovať priebeh súťaže.

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online