Vytlačiť túto stránku
piatok, 18 júl 2014 00:00

Nové výstavy v Turčianskej galérii ponúkajú skutočný umelecký zážitok

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Nové výstavy v Turčianskej galérii ponúkajú skutočný umelecký zážitok Nové výstavy v Turčianskej galérii ponúkajú skutočný umelecký zážitok

Uplynulý týždeň sprístupnila Turčianska galéria v Martine dve nosné výstavy tohtoročnej letnej sezóny. Prvou z nich je skupinový projekt desiatich etablovaných slovenských výtvarníčok s názvom Hranice duše dieťaťa narábajúci s maľbou, kresbou, fotografiou a videoartom. Druhá expozícia s názvom Smutná ranná električka prezentuje tvorbu talentovaného maliara a sochára Juraja Čuteka. Obidve si môžete v priestoroch Turčianskej galérie vychutnať až do 7. septembra 2014.

Tematizovaná výstava Aleny Adamíkovej, Gabiky Binderovej, Jany Farmanovej, Miry Gáberovej, Evy Masarykovej, Moniky Pascou Mikyškovej, Lucie Nimcovej, Michaely Nociarovej- Rázusovej a Ľuby Sajkalovej ponúka osobný pohľad výtvarníčok na duševný svet dieťa. Okrem toho, že výstava prináša intímne spovede žien - umelkýň o tom, čo prežívajú vo vzťahu k svojmu dieťaťu, má aj spoločenský rozmer. Nepriamo poukazuje aj na často diskutované témy vplyvu rodiča na formovanie mentálneho a emocionálneho rozvoja osobnosti dieťaťa. Práce sú nielen deťmi inšpirované, ale vo viacerých prípadoch aj nimi spolutvorené.

Do sveta plného fantázie vás privedie výstava maliarskej a sochárskej tvorby najosobitejšieho slovenského výtvarníka svojej generácie - Juraja Čuteka. K jeho obľúbeným témam patria mytologickí bojovníci, cirkusanti, hudobné nástroje či vynálezy 19. storočia. Sochy komponuje z dreva a z rôznych zaujímavých starých kovových predmetov. Svojou originálnou výtvarnou poetikou zaujme nielen ničím nezaťažené detské duše, ale aj večne snívajúcich dospelých. V jeho umeleckom svete je možné naozaj všetko.

Autor: Mira Kováčová, Terézia Závacká © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Najnovšie články od autora: Miroslava Kováčová

Súvisiace články podľa značky