Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 20 júl 2014 18:51

Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Pozvánka: Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny Pozvánka: Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny

Spoznajte činnosti, ktoré v minulosti sprevádzali každodenný život domácností pri výrobe a údržbe textilu. V Múzeu slovenskej dediny sa na podujatí Ľanová nedeľa dňa 27. júla 2014 dozviete, ako sa v minulosti trepal a česal ľan, priadli nite, tkali koberce a prala bielizeň.

Folklórna skupina z Podhradia predstaví spracovanie ľanu na vlákna, ako aj domáce práce napríklad obšívanie, vyšívanie či šitie na šliapacom stroji. Šijací stroj si budete môcť aj vyskúšať a pomôcť Podhradčanom so strihaním handier na tkanie kobercov. Z Dlhého Poľa príde Folklórny súbor Drotár, ktorý Vás zoznámi so spôsobom, akým sa v minulosti prala, sušila a žehlila bielizeň.

 

Okrem toho predvedie, ako sa spracúva ovčia vlna pred pradením (čechranie) a z pripravenej vlny bude priasť. Folklórna skupina Lysec z Belej predstaví ľudový odev a jeho jednotlivé súčasti z Turca a Horehronia. Počas programu, ktorý bude trvať od 10.00 do 16.00 hod., si budete môcť vyskúšať aj tkanie na stolových krosienkach, zápästkovú techniku, cigánske tkanice, tkanie plátna a kobercov, pradenie na kolovrátku a pripravené budú aj ukážky paličkovania. Počas celého dňa bude hrať ľudová hudba Podhradská muzika. V rímskokatolíckom kostole z Rudna sa o 13.30 hod. uskutoční r. k. svätá omša.

Autor: SNM © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky