piatok, 25 júl 2014 00:00

Čo priniesol mestu Martin projekt Transparentné mesto? Viac ako 2 milióny eur Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Čo priniesol mestu Martin projekt Transparentné mesto? Viac ako 2 milióny eur Čo priniesol mestu Martin projekt Transparentné mesto? Viac ako 2 milióny eur

Elektronické aukcie a prieskumy trhu mesto Martin zaviedlo v roku 2009 ako súčasť projektu Transparentné mesto. Za päť rokov ich fungovania je viac než zrejmé, že ich zavedenie bolo správnym a ekonomickým krokom, keďže úspora na elektronických aukciách a elektronických prieskumoch prekročila dva milióny eur.

Projekt Transparentné mesto sme spúšťali s veľkými očakávaniami čo sa týka odstránenia korupcie a takisto úspory verejných financií. Po piatich rokoch však musím uznať, že projekt prekonal všetky naše očakávania v úsporách sumou dva milióny eur. Toto všetko sú financie, ktoré sme mohli použiť na rekonštrukciu ciest, budovanie detských ihrísk, sociálnu pomoc a realizáciu mnohých projektov, lebo už viac nekončia vo vrecku jednotlivých firiem a organizácií s nadhodnotenými cenami,“ tešil sa primátor mesta Andrej Hrnčiar, „Práve takéto úspechy sú pre mňa motiváciou pokračovať a stavať na tom, čo je dobré. V zavádzaní a šírení transparentnosti v Martine pokračujeme, čo dokazuje aj zavedenie britskej protikorupčnej manažérskej normy, ktorú sme opäť zaviedli ako prvé mesto na Slovensku a plánujeme ešte oveľa viac,“ dodáva primátor.

 

Elektronické aukcie a elektronické prieskumy trhu sa realizujú v aukčnom internetovom dome, ktorý je v réžii mesta. Od zavedenia v júni 2013 takýmto spôsobom prebehlo 360 aukcií a 677 prieskumov trhu, na ktorých mesto ušetrilo 2 005 161,69 eur, čo predstavuje priemernú úsporu vo výške 22,13%. Najviac mesto ušetrilo v rolu 2013, keď išlo o viac ako 650 tisíc eur. Okrem elektronických aukcií a prieskumov trhu mesto naďalej presadzuje všetky princípy projektu Transparentné mesto vrátane zverejňovania zmlúv, faktúr a objednávok, rozpočtu, informácií o voľných pracovných miestach a ďalších.

 

Autor: Mesto Martin © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn